Kredyt gotówkowy nie musi być drogi. Poradnik Totalmoney

Na kredyt gotówkowy decydujemy się zwykle w sytuacji, gdy brakuje nam środków na pokrycie większych wydatków. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość przeznaczenia pieniędzy na dowolny cel – można je pożyczyć na remont mieszkania, zakup samochodu lub sprzętu do domu, na wakacje, czy choćby na kurs językowy. Przed zaciągnięciem zobowiązania warto sprawdzić, jakie będą warunki jego spłaty. Można to zrobić przed wizytą w banku – wystarczy skorzystać z pomocy porównywarki kredytówej Totalmoney, gdzie można znaleźć najtańśzy kredyt gotówkowy.

Kredyt gotówkowy – co warto sprawdzić przed jego zaciągnięciem?

Kredyt gotówkowy można znaleźć w ofercie niemal każdego banku. Jest to najprostszy produkt finansowy służący do pozyskania dodatkowych środków na dowolny cel. Z reguły udzielany jest na podstawie nieskomplikowanych formalności i nie wymaga żadnych zabezpieczeń. W zależności od banku w ramach kredytu gotówkowego można ubiegać się o kwotę od 500 do nawet 300 000 zł, a spłatę zobowiązania rozłożyć na wygodne raty na okres od 3 miesięcy do 8-10 lat.

Decyzja o zaciągnięciu takiego kredytu powinna być dobrze przemyślana, bez względu na kwotę, jaką chcemy pożyczyć. Przede wszystkim warto sprawdzić następujące kwestie:

  • Ile będzie wynosić miesięczna rata? Czy będzie mnie stać na spłatę zobowiązania?
  • Ile będzie kosztować pożyczenie pieniędzy z banku?
  • Jakie trzeba spełnić warunki, by otrzymać kredyt gotówkowy?
  • Który bank oferuje najlepsze warunki kredytowania?

Na większość z powyższych pytań pomoże odpowiedzieć kalkulator rat kredytu gotówkowego na Totalmoney.

Jak wykorzystać kalkulator rat dla kredytu gotówkowego?

Kalkulator rat to proste narzędzie dostępne w Internecie, dzięki któremu możemy samodzielnie sprawdzić warunki zaciągnięcia zobowiązania. Udostępniają je same banki na swoich stronach internetowych, ale znacznie lepiej wybrać wariant ogólny działający jak porównywarka. Dlaczego? Ponieważ dzięki temu można obliczyć, ile wyniesie rata kredytu w kilku bankach, a nie tylko w jednym. Zwykle okazuje się, że przy tych samych parametrach zobowiązania (pod względem kwoty i okresu spłaty) w każdej instytucji rata kredytu będzie zupełnie inna.

Skorzystanie z kalkulatora rat jest proste i zajmuje dosłownie kilka chwil. Wystarczy wpisać lub zaznaczyć kwotę, jaką chcemy pożyczyć oraz określić okres spłaty kredytu.

Jak w praktyce działa kalkulator rat?

Załóżmy, że chcemy pożyczyć 10000 zł i spłacić zobowiązanie w ciągu 24 miesięcy. Po wpisaniu tych parametrów kalkulator rat wyświetli listę banków wraz z symulacją zaciągnięcia w nich zobowiązania według podanych przez nas danych oraz z uwzględnieniem aktualnych warunków finansowania w poszczególnych instytucjach. Lista wyników może prezentować się następująco:

Symulacja dla kredytu 10000 zł z okresem spłaty 24 miesiące:

Bank A – wysokość raty 462,04 zł, całkowita kwota do spłaty 11089,03 zł, RRSO 10,61%

Bank B – wysokość raty 474,54 zł, całkowita kwota do spłaty 11389,07 zł , RRSO 13,59%

Bank C – wysokość raty 502,47 zł, całkowita kwota do spłaty 12059,18 zł, RRSO 20,35%

Bank D – wysokość raty 515,61 zł, całkowita kwota do spłaty 12374,57 zł, RRSO 23,58%

Jak wybrać korzystny kredyt gotówkowy, używając kalkulatora rat?

Z powyższej kalkulacji możemy dowiedzieć się przede wszystkim tego, ile będzie wynosić miesięczna rata kredytu. Jeśli okaże się zbyt wysoka, można dokonać ponownej symulacji, zmieniając okres spłaty na dłuższy. Przy rozłożeniu go na 36 miesięcy miesięczna rata będzie wynosiła od około 318 do 355 zł. Kalkulator pozwala więc także w łatwy sposób dopasować warunki spłaty do naszych możliwości finansowych.

To jednak nie wszystko, ponieważ przy okazji wybierzemy aktualnie najtańszy kredyt gotówkowy. Kalkulator rat w naszym przykładzie wyliczył, że najtańszy jest kredyt w banku A, a najdroższy w banku D. Warto zauważyć, że różnica w wysokości miesięcznej raty między bankiem D i A wynosi ponad 50 zł dla okresu spłaty 24 miesiące. Te 50 zł każdego miesiąca z pewnością lepiej wydać na własne potrzeby niż oddawać je do banku.

Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać kredyt gotówkowy?

Kalkulator rat to narzędzie, które pomoże nam sprawdzić warunki finansowe zaciągnięcia zobowiązania oraz wybrać korzystną ofertę. Nie odpowie natomiast na pytanie, jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać kredyt gotówkowy w wysokości, jakiej potrzebujemy. Takich informacji należy szukać bezpośrednio na stronach banków. Standardowe wymagania są podobne we wszystkich instytucjach. Aby zaciągnąć zobowiązanie, należy więc spełnić:

  • podstawowe warunki formalne – mieć dowód osobisty, stałe miejsce zamieszkania na terenie Polski i zdolność do czynności prawnych,
  • warunki dotyczące zdolności i wiarygodności kredytowej – do ich oceny banki wymagają dostarczenia dokumentów na temat dochodów (np. zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu), a także sprawdzają historię kredytową w BIK.

Przy niskich dochodach swoje szanse na otrzymanie finansowania można zwiększyć, wybierając najtańszy produkt oraz rozkładając spłatę zobowiązania na dłuższy okres. W ten sposób możemy obniżyć wysokość miesięcznej raty i przez to zwiększyć swoją zdolność kredytową. Właśnie dlatego przydaje się kalkulator rat dla kredytu gotówkowego, ponieważ pomaga dopasować warunki zaciągnięcia zobowiązania do możliwości finansowych.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się