MacBook - idealny komputer dla fotografa?

Profesjonalne zdjęcia to kwestia nie tylko talentu artystycznego, ale także odpowiedniego sprzętu. Dziś skupimy się na idealnych komputerach dla fotografa.

MacBook czy laptop z Windowsem?

Przy wyborze komputera dla fotografa musimy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych kwestii. W pierwszej kolejności zajmiemy się omówieniem tych podstawowych zagadnień. Następnie przejdziemy do oceny, który laptop będzie lepiej spełniać żądane funkcje – standardowy sprzęt z Windowsem czy propozycja od Apple. Co liczy się podczas wyboru sprzętu dla fotografa?

Podzespoły

Przede wszystkim liczyć się będzie moc procesora – to klucz do sprawnego przetwarzania plików graficznych. Obecnie musimy stawiać na dyski SSD, które gwarantują o wiele szybszy odczyt i zapis danych niż tradycyjne układy. Ważny jest też rozmiar pamięci RAM – chociaż pamiętajmy, że 8 GB RAM-u w MacBooku nie równa się 8 GB RAM-u w konstrukcji korzystającej z Windowsa. Ważną rolę odgrywa tutaj optymalizacja systemu i sprzętu.
Przed zakupem sprzętu warto sprawdzić jego wyniki w testach wydajności, które dadzą nam lepszy wgląd w jego pracę niż suche liczby.

Ekran

Wysoka jakość jest ważniejsza od przekątnej. Nie musimy od razu stawiać na laptopa z ekranem 4K – przy mniejszych wyświetlaczach rozdzielczość full HD będzie w pełni wystarczająca. Warto jednak zwrócić uwagę na matrycę. Najlepiej, jeśli posiada matową powłokę, co pozwala na bardziej rzetelne odwzorowanie barw. W przypadku MacBooków warto zwrócić uwagę na wyświetlacze Retina, które oferują większe zagęszczenie pikseli.

System

Fotografów interesować będą głównie dwa systemy operacyjne – Windows i macOS. Różnią się one przede wszystkim optymalizacją, interfejsem i czasami dostępnością oprogramowania. Ostateczna decyzja w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji. Powinniśmy samodzielnie ocenić, jak pracuje nam się z Windowsem, a jak z systemem Apple’a.

Zastosowanie

Lubisz edytować w terenie? A może potrzebujesz sprzętu do pracy raczej stacjonarnie, jednak nie masz miejsca na pełnoprawnego PC? Laptopy mogą mieć różne rozmiary. Im większe urządzenie, tym praca jest wygodniejsza, jednak sam sprzęt sprawia więcej problemów podczas transportu. W tym przypadku ponownie musimy zwrócić uwagę na nasze własne, unikatowe potrzeby.

Laptopy Windows kontra MacBooki – jak konkurencyjne sprzęty radzą sobie z fotografią?

W przypadku laptopów z systemem Windows możemy liczyć na ogromne zróżnicowanie i szeroką dostępność. Dzięki temu łatwo wybrać model, który spełni nasze konkretne potrzeby. Równie łatwo jednak trafić na niesprawdzony egzemplarz, który będzie całkowitą porażką w naszym studiu.

Laptopy firm takich jak Dell, HP, Microsoft czy Huawei korzystają z różnych matryc, różnych procesorów, mają różne wymiary i nie zawsze do końca wiemy, czego się spodziewać. Z drugiej strony mamy MacBook Apple – serię laptopów, która od lat oferuje podobną jakość. Dysponują one wyświetlaczami Retina, są wspierane także układem graficznym Intel Iris.

Sam ekran Retina to gwarancja idealnego odwzorowania barw, niespotykanego w innych modelach. Z pewnością istnieją laptopy o podobnej specyfikacji działające na systemie Windows, jednak znalezienie ich potrafi zająć wieki. Wymaga to nie tylko oglądania opinii w internecie, ale praktycznych testów – często musimy sami odwiedzić centrum handlowe i liczyć na to, że akurat na ekspozycji znajdziemy odpowiedni egzemplarz.

MacBooki oferują także od lat podobny wzrost wydajności względem poprzednich wersji. Co więcej, w najbliższym czasie ich rozwój prawdopodobnie gwałtownie przyspieszy dzięki rozwojowi CPU na architekturze ARM. Oznacza to, że użytkownicy laptopów z Windowsem będą mogli bez problemu przesiadać się na doskonałe maszyny Apple’a – wydajne ze świetnym ekranem. Ciężko będzie jednak szybko się z tym oswoić – macOS to zupełnie inny system niż Windows, trzeba to robić małymi krokami.

Nie bez powodu MacBooki były w ostatnich latach synonimem sprzętu dla fotografów. Wciąż warto stawiać na tę serię, szczególnie że w przyszłości będzie prezentować jeszcze wyższe osiągi. Obecnie topowe rozwiązania dla systemu Windows nie są też wcale znacząco tańsze – wydajne modele mogą być droższe od MacBooków.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się