Jaki materac wybrać do sypialni?

Sen to czas odpoczynku i regeneracji, przynajmniej w teorii. Jeśli budzimy się z bólem pleców i notorycznie się nie wysypiamy, to może oznaczać, że nasz wypoczynek jest wątpliwej jakości. Na co więc zwrócić uwagę, aby go poprawić?

Na zdrowy sen wpływ mają między innymi takie czynniki jak właściwe odżywianie, używki, aktywność fizyczna i odpowiednie miejsce do regeneracji. Skupmy się na ostatniej kwestii. Sypialnia, bo o niej mowa powinna być oazą, w której czujemy się wygodnie i przyjemnie, a nasz umysł i ciało wyciszają się tuż przed zaśnięciem. O ile sam wystrój pomieszczenia jest ważny, o tyle kluczowe jest posłanie, na którym nocujemy. Nieodpowiednio dopasowane będzie nam doskwierało jak kamień w bucie. Z kolei takie odpowiadające naszym potrzebom będzie wspierało proces snu i regeneracji.

Waga ma znaczenie

Jednym z najważniejszych parametrów przy wyborze materaca jest nasza waga. Przy łóżkach jednoosobowych decydujemy tylko o sobie, ale posłanie dla par wymaga innego podejścia. Często np. pomiędzy małżonkami jest duża różnica w wadze. Nikt wybierając materac, nie chce rezygnować z komfortu snu na rzecz drugiej osoby. Wynika to z faktu, że osoby cięższe potrzebują twardszych rozwiązań, a lżejsze powinny wybrać posłania bardziej miękkie. Dzisiejsza technologia produkcji materaców stoi na bardzo wysokim poziomie. Dlatego takich sytuacjach nie musimy szukać kompromisów, gdyż mamy przynajmniej dwa rozwiązania. Pierwsze - wybór dwóch różnych materacy odpowiadających wadze partnerów lub drugie - znalezienia materaca dwuosobowego, którego technologia zapewni wygodę snu obojgu użytkowników. Wyprzedzając pytanie - tak, istnieją takie rozwiązania.

Wariant twardy

Przykładem posłania, które przypadnie do gustu sympatykom twardego podłoża lub osobom o wadze przekraczającej 80kg, jest materac Hilding Pasadoble. Warto nadmienić, że jest to produkt, który ma status wyrobu medycznego. Oznacza to, że będzie to naturalny wybór dla osób borykających się m.in. z wadami postawy. Podłoże wykonane jest z pianki FlexiFoam znajdującej się po obu stronach materaca, która zapewnia elastyczność. Tuż pod nią z jednej strony umieszczono włókno kokosowe, a z drugiej włókno z agawy Sizal. Zadaniem obu tych tworzyw jest utwardzenie podłoża i odpowiednie dostosowanie się do nacisku większego ciężaru. Sercem materaca są sprężyny kieszeniowe tworzące siedem różnych stref twardości, które optymalnie podtrzymują całą sylwetkę. Dzięki temu mięśnie się rozluźniają, a efekt ten pogłębia relaks i regenerację.

Taka konstrukcja zapewnia dobrą wentylację, poprawiając w ten sposób higienę snu, a użyte do produkcji materiały są przyjazne dla alergików. Uzupełnieniem materaca są do wyboru dwa pokrowce o wysokiej i przemyślanej estetyce wykonania. Wersja Velvet uzbrojona została w technologię Purotex, która uwalniając probiotyki, zwalcza alergeny powodujące alergię na kurz i astmę. Z kolei Tencel zbudowany jest z włókien wiskozowych i bardzo dobrze kontroluje i odprowadza nadmiar wilgoci ze skóry śpiącej osoby. Nie podrażnia i zapobiega rozwojowi bakterii. Pokrowce są zdejmowane i można je prać w temp. do 60 stopni Celsjusza. Wymienione parametry odpowiadają na wiele potrzeb użytkowników borykających się z problemami snu, ale także różnego rodzaju bólami czy wadami postawy.

Morze możliwości

Wiemy już, że indywidualne preferencje, ale także nasza waga determinują wybór odpowiedniego dla nas materaca. Istotna z punktu widzenia użytkowania może być także konstrukcja posłania. Na rynku dostępne są wersje sprężynowe nazywane kieszeniowymi, a także piankowe i fuzja obu tych rozwiązań. Celem nadrzędnym każdego modelu, jest dopasowanie do naszej sylwetki. Dzięki temu mięśnie rozluźniają się, potęgując doznania relaksu. Ważna jest także redukcja nacisku, która pozwala ograniczyć przewracanie się z boku na bok. Podczas zmiany pozycji, zastosowane technologie sprawiają, że nawet osoby o płytkim śnie leżące obok nie będą tego czuły, gdyż materac będzie absorbował drgania. Dobrym przykładem zastosowania tych i wielu innych systemów jest Materac Tempur. Cały wachlarz sprawdzonych rozwiązań, znaleźć można na https://senpo.pl/tempur/materace-tempur/.

Wyrób medyczny - to coś dla mnie?

Nie trzeba być obłożnie chorym, aby rozważać kwestie wyboru wyrobu medycznego. Jest to nic więcej jak udokumentowanie wielowymiarowego zastosowania konkretnego podłoża. Nawet jeśli nie doskwierają nam problemy motoryczne, to użytkowanie takiego materaca przeciwdziała wadom rozwoju układu ruchowego. Takie podłoże sprawdzi się u osób aktywnie, a nawet profesjonalnie uprawiających sport, jak i u tych, które pracują przy komputerze. W obu przypadkach zachodzi ryzyko pojawienia się kontuzji. W takiej sytuacji zadaniem materaca jest odpowiednie podtrzymanie sylwetki i pomoc w zapobieganiu powstawania wad postawy. W literaturze znaleźć można potwierdzenie tezy, że materace medyczne wspomagają proces rehabilitacji wad postawy. Takim osobom rekomenduje się używanie wskazanego przez lekarza lub fizjoterapeutę materaca. Nie mniej znając własne ciało, zwykle wiemy, jakie mamy potrzeby dotyczące snu i jego jakości.

O czym pamiętać przed zakupem?

Wybierając materac przede wszystkim zwróćmy uwagę na jego twardość. Powinna ona być dostosowana do wagi ciała i preferencji. Nie mniej najlepszym rozwiązaniem będzie te, które wpływa na odpowiednie podtrzymanie naszej sylwetki przy zachowaniu naturalnych krzywizn kręgosłupa. Dobry materac posiadający status medycznego, jest potwierdzeniem jakości, która przekłada się na systemy wspierające powrót do zdrowia. Uzupełnieniem każdego materaca będzie pokrowiec. Zwykle są antyalergiczne i przeciwdziałają powstawaniu bakterii. Dodatkowo są miękkie w dotyku, ale także odprowadzają nadmiar wilgoci podnosząc komfort snu. Szukając odpowiedniej wersji dla siebie warto przemyśleć czego oczekujemy od materaca. Odpowiednio dobrany zapewni głęboki, zdrowy i relaksacyjny sen. Dzięki temu każdy dzień będziemy zaczynać z pełnią energii.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się