Czas na wybór statywu fotograficznego

Miłośnicy fotografii nie mogą obecnie narzekać na ubogi asortyment. Rynek akcesoriów fotograficznych jest bogaty i zróżnicowany, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Można z łatwością dobrać sprzęt i akcesoria do swoich potrzeb, oczekiwań, preferencji i możliwości finansowych. Nieodzownym elementem wyposażenia każdego fotografa jest statyw. Dla amatora, który tworzy zdjęcia dla przyjemności, pasjonuje się tym, statyw fotograficzny jest opcją fakultatywną i może zdjęcia robić z ręki. Inaczej wygląda to już przy długotrwałych sesjach zdjęciowych, fotografowaniu panoram czy robieniu zdjęć w technice HDR. Statyw okazuje się być wówczas czymś niezastąpionym.

Na jaki rodzaj statywu się zdecydować?

Statywy fotograficzne dostępne są obecnie w wielu wersjach, a ich wybór powinien być uzależniony od tego, jakie chcemy robić zdjęcia. Jeśli szukamy niewielkiego i lekkiego statywu, wystarczy model stołowy. Można go wybrać w przypadku aparatu o kompaktowych wymiarach. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się do fotografowania we wnętrzach. Statyw stołowy jest łatwy do przenoszenia, zmieści się nawet w kieszeni. Przebierać można w modelach wykonanych z tworzywa sztucznego, z metalowymi elementami i nawet blokadą położenia. Jeśli mamy większy aparat fotograficzny, ale nadal chcemy uniknąć ciężkiego sprzętu dodatkowego, warto postawić na statyw lekki, który można bez problemu zabrać ze sobą w podróż czy w plener. Tego typu stawy fotograficzne ważą do jednego kilograma, ale są w stanie udźwignąć 10 kg. Im są wykonane z lepszej jakości materiałów, tym ich cena jest wyższa. Najtańsze są modele plastikowe, ale dużo bardziej wytrzymałe będą te z włókien węglowych.

Co jeszcze mamy do wyboru?

Z większych i cięższych statywów wymienić można modele standardowe, których waga wynosi średnio 3 kg. Po złożeniu nadal zajmują sporo miejsca, bo aż 80 cm. Tego typu sprzęt wykonany jest ze stali lub aluminium, co przekłada się na większą trwałość niż modele lekkie i stołowe. Konieczne jest w ich przypadku dokupienie oddzielnej głowicy. Mamy jeszcze statywy studyjne, czyli ciężki, ale stabilny sprzęt. Ich waga może sięgać do nawet stu kilogramów. Głowica jest na tyle duża i wytrzymała, że będzie w stanie utrzymać aparat wielkoformatowy. Do zadań specjalistycznych przeznaczone są statywy niestandardowe. Wymienić można tutaj modele mocowane do okien samochodowych, wyposażone w magnetyczne nogi do umieszczania na metalowych powierzchniach. Niestandardowe statywy fotograficzne mogą przypominać kolbę karabinu, umożliwiają one operowanie aparatem z wydłużonym teleobiektywem. W sprzedaży dostępne są też monopody, po które sięga się podczas fotografowania koncertów czy na niestabilnym podłożu. Cechują się niska wagą i łatwością w transporcie.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze statywu fotograficznego?

Na statywy fotograficzne składają się nogi, stopki, kolumna i głowica. Za najbardziej praktyczne uznaje się modele z trzema nogami, z blokadą przez zatrzask lub pokrętłem. Końcówki nóg mogą być zakończone stopkami gumowymi, z wysuwanymi kolcami. Głowica w statywie powinna być ciężka, wykonana z mocnych i trwałych materiałów, wyposażona w blokadę położenia i zatrzask. Na szybką zmianę położenia aparatu pozwala głowica kulowa, ale większą precyzję zapewnia wolniejsza głowica trzykierunkowa. Wybierając statyw fotograficzny, należy mieć na uwadze parametr dotyczący wytrzymałości. Interesować powinny nas liczby dotyczące długości złożonego statywu, maksymalnej jego wysokości z rozłożoną kolumną i minimalnej wysokości. Kolejną kwestią jest udźwig statywu, czyli parametr określający maksymalne obciążenie. Przy jego wyborze trzeba opierać się na wadze posiadanego aparatu. Cięższe statywy są bardziej stabilne, ale niestety trudniejsze w transporcie. W statywy fotograficzne najlepiej zaopatrywać się w specjalistycznych sklepach fotograficznych - https://notopstryk.pl/pl/c/Statywy-i-glowice-fotograficzne/421.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się