Jak fotografować burzę?

W ciepłych miesiącach, od maja do sierpnia bardzo często możemy spotkać się z burzami. Powstają one gdy zderzają się masy ciepłego i zimnego powietrza. Przed burzą można zaobserwować chmury kłębiasto-deszczowe, typu Cumulonimbus oraz wzmaga się wiatr. Później możemy podziwiać piękne i budzące grozę zjawisko pogodowe - rozlegają się grzmoty, a na niebie widać świetliste pioruny,i  słychać głośne uderzenia. 

 

Jak fotografować burzę?

 

Czas trwania pojedynczego pioruna jest bardzo krótki, może być liczony w tysięcznych częściach sekundy, dlatego uchwycenie go za pomocą aparatu może być bardzo trudne. Rzeczą niezbędną będzie więc statyw fotograficzny, na którym umieścimy aparat oraz pilot do zdalnego wyzwalania, by nie poruszyć obrazu podczas dotknięcia spustu migawki. 

Przyda się również parasolka oraz folia by osłonić siebie i sprzęt fotograficzny przed deszczem, który prawie zawsze towarzyszy burzy. 

 

Przed przystąpieniem do finalnych zdjęć, warto jest się wybrać w wybrane wcześniej miejsce, żeby ustawić kadr i zacząć testować odpowiednie parametry ekspozycji. Warto pamiętać o tym, by prawidłowo ustawić ostrość - najlepiej na nieskończoność, by piorun był jak najbardziej ostry. Wpływ na to ma wartość przysłony: im większa wartość przysłony np: f/22 tym większą głębię ostrości uzyskamy, a co za tym idzie większa ilość planów będzie ostra (analogicznie w przypadku przysłony f/1.8 głębia ostrości będzie bardzo mała, a obiekty w tle mocno rozmyte). 

 

Jeżeli korzystasz z programów do obróbki zdjęć, pamiętaj, by przed rozpoczęciem fotografowania zmienić tryb zapisu plików na RAW. W programie graficznym pozwoli Ci to później skorygować wiele parametrów i uzyskać ciekawszy efekt. 

 

Podobnie jak w przypadku fotografii gwiazd, by uzyskać ciekawszy efekt warto będzie ustawić się w takim miejscu, by w tle lub na bliższych planach były widoczne inne elementy (np: ciekawe zabudowania czy ciekawe lub nietypowe ukształtowanie terenu). 

 

Poza aspektami technicznymi warto również odpowiednio zadbać o swoje bezpieczeństwo: nie ustawiać się w pobliżu urządzeń elektrycznych, wody, drzew, słupów elektrycznych czy latarni, które podczas wichury mogłyby Tobie zagrażać - najważniejsze to zachować zdrowy rozsądek, bo najpiękniejsze zdjęcie nie będzie warte niebezpieczeństwa jakie może nam grozić podczas burzy, gdy znajdujemy się w nieodpowiednim miejscu.

 

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się