Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania? Fotografia nieruchomości

 

Większość osób raczej wcześniej czy później będzie miała okazję przeglądać w internecie oferty nieruchomości w poszukiwaniu wymarzonego miejsca do mieszkania. Zanim jednak wybierzemy się obejrzeć na żywo wybrane miejsce, oglądamy zdjęcia - to od nich zależy, czy w ogóle będziemy chcieli dane mieszkanie odwiedzić, czy odrzucimy je na początku. 

Fotografia nieruchomości ma być więc reklamą danego miejsca, tak samo jak zdjęcia hoteli czy ośrodków wypoczynkowych - mają zachęcać do odwiedzin. Na co zwrócić uwagę, gdy to my będziemy musieli stworzyć zdjęcia naszego mieszkania? 

 

Na co zwrócić uwagę fotografując nieruchomości? 

  • Zadbaj o dobre i naturalne oświetlenie. Postaraj się wykonać zdjęcia przy rozproszonym delikatnym świetle. Do tego celu najlepsze będą pochmurne dni (chmury podziałają wtedy jak blenda, zmiękczając światło) oraz złota godzina (zachód słońca). Staraj się unikać fotografowania, gdy za oknem jest ciemno i będziesz zmuszony do używania sztucznego oświetlenia - może ono nienaturalnie zmieniać kolory na fotografii. 
  • Posprzątaj. Usuń wszelkie rzeczy osobiste, ubrania, prywatne zdjęcia, czy pamiątki rodzinne. Odkurz i umyj podłogi oraz wszelkie półki i blaty - czyste miejsca naturalnie wydają się przyjemniejsze. Nikt nie chciałby przecież przebywać w zakurzonym i zagraconym miejscu. Dodaj do fotografowanego otoczenia drobne elementy kolorystyczne. Najprościej będzie ustawić świeże bukiety kwiatów oraz doniczki z innymi roślinami, które dodadzą otoczeniu przytulności.
  • Wykorzystaj aparat z obiektywem szerokokątnym. Będzie to szczególnie ważne w przypadku małych pomieszczeń - zdjęcia mają mieć również charakter informacyjny, więc dobrze będzie pokazać jak najwięcej zdjęć wnętrza i przestrzeni, która interesuje potencjalnych kupców lub najemców. Najlepiej fotografować z różnych punktów, tak by pokazać w jaki sposób pomieszczenia łączą się ze sobą oraz dołączyć obrazek z rozkładem mieszkania widzianym z góry - pomoże to w lepszej orientacji przestrzennej. 
  • Postaraj się jak najlepiej oddać na zdjęciach prawdziwe kolory. Znajdź w aparacie funkcję balansu bieli (ang.WB - white balance). Wybierz odpowiedni tryb i wykonując zdjęcia testowe sprawdź który z nich najlepiej oddaje kolory rzeczywistości. Czy biel na zdjęciu na pewno jest biała? Czy wpada delikatnie w żółty lub niebieski?
  • Staraj się oddać naturalną perspektywę. Nie fotografuj stojąc wysoko (perspektywa ptasia) lub klęcząc na podłodze (perspektywa żabia). Najlepiej sprawdzi się zdjęcie z poziomu oczu osoby stojącej lub siedzącej na standardowej wysokości krześle.

 

 

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się