Sposoby na naukę fotografii w domu

Kiedy możliwości na wykonywanie zdjęć w plenerze i fotografowanie na imprezach masowych są ograniczone, warto jest skupić się na poszerzaniu swojej wiedzy i umiejętności fotograficznych. Przecież jest wiele rzeczy, które nie są niezbędne do wykonania dobrych zdjęć, ale mogą polepszyć ich jakość. Przydatna będzie umiejętność obróbki zdjęć w programach graficznych, przygotowania fotografii do druku czy tworzenia pokazów slajdów, by móc zaprezentować swoje fotografie w formie krótkiego filmu. 

W sieci możemy znaleźć mnóstwo płatnych kursów, ale w dzisiejszym artykule skupimy się na tych, za które nie trzeba płacić. Przecież nigdy nie wiadomo czy dana umiejętność nam się przyda i czy będziemy chcieli ją rozwijać. 

 

Najpopularniejszą platformą przeznaczoną do zdalnej nauki jest strona “Udemy” na której znajdziemy ponad 100 000 różnego rodzaju kursów. Wiele jest płatnych, ale bardzo dużo jest udostępnianych za darmo (zdarzają się też czasowe okazje, podczas których płatne materiały przez chwilę są udostępniane za darmo w ramach promocji). Dzięki ilości video kursów tworzonych przez różne osoby z całego świata możemy wybierać z wielu kategorii: podstawy fotografii, portrety, narzędzia fotograficzne, fotografia cyfrowa, komercyjna, projektowanie video czy obróbka cyfrowa z wykorzystaniem najpopularniejszych narzędzi takich jak Lightroom czy Photoshop. 

 

Podobne kursy w formie filmów można znaleźć na YouTube. Tutaj baza bezpłatnej wiedzy jest niewyczerpana i ciągle pojawiają się nowe filmy, przesyłane przez użytkowników. Na początek warto zwrócić uwagę na kanały takie jak: “Przez Obiektyw”,  “Foto Błysk” czy “Fotografia jest fajna”.

 

Jeżeli nie interesują Cię zagadnienia techniczne, to warto jest zwrócić uwagę na materiały związane z historią fotografii, udostępniane przez specjalistyczne muzea. Na przykład Muzeum Fotografii w Bydgoszczy tworzy nagrania live na swoim profilu na Facebooku. Ostatnie dotyczyły między innymi: cyjanotypii, luksografii czy gumy chromianowej. Muzeum Fotografii w Krakowie (tzw. MuFo) udostępnia archiwalne artykuły np: “Przepisy dla fotografów, miłośników i zawodowych” oraz teksty na temat historii fotografii. 

 

Dla miłośników wiedzy fotograficznej i historycznej najciekawszy może się okazać kurs “Seeing Through Photographs“ dostępny za darmo na stronie Cursea i stworzony przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku (MoMA). Kurs dostępny jest po angielsku, więc jednocześnie można podszkolić umiejętność czytania w tym języku. 

 

Jak widać, możliwości jest wiele, a to i tak tylko drobny wycinek tego co czeka na osoby żądne wiedzy fotograficznej w całym internecie.

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się