Okulary przeciwsłoneczne a savoir - vivre - co trzeba wiedzieć?

Dobre maniery bez wątpienia świadczą o kulturze osobistej każdego człowieka. Nawet dzieci w przedszkolu mają już zajęcia dotyczące tego, jak zachować się w określonych sytuacjach. Niektóre zasady, jak na przykład ta, że spotykając znajomego na ulicy, witamy się z nim, są oczywiste. Inne, na przykład mówiące o tym, kiedy założone okulary przeciwsłoneczne nie są przejawem dobrego zachowania, to już sztuka większego wtajemniczenia.

  1. Sytuacje formalne i nieformalne - czym się różnią?
  2. Okulary przeciwsłoneczne, a szacunek dla rozmówcy
  3. Ochrona przed słońcem, a nie w budynku
  4. Gdzie odłożyć okulary przeciwsłoneczne?

Jeżeli chcesz zostać mistrzem kontaktów międzyludzkich i zależy Ci na tym, aby Twoje maniery pozostawały bez skazy w każdej sytuacji, to z tego tekstu dowiesz się między innymi tego, jak okulary przeciwsłoneczne mogą współgrać z dobrym zachowaniem.

Sytuacje formalne i nieformalne - czym się różnią?

W pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na to, iż innymi prawami rządzą się sytuacje formalne, a innymi luźne spotkania w towarzystwie najbliższych przyjaciół. Co prawda, w dzisiejszych czasach sporo osób zapomina o przestrzeganiu podstawowych zasad etykiety, mimo to, jeszcze można spotkać wyjątki, dla których savoir-vivre to wyznacznik poziomu kultury osobistej.

Kto choć raz nie wszedł do sklepu z okularami przeciwsłonecznymi na nosie do sklepu czy urzędu lub zapomniał ich ściągnąć, wdając się w rozmowę ze spotkaną przed chwilą znajomą, niech pierwszy rzuci kamieniem. W przypadku uchybień dobrego zachowania można wyróżnić niewielkie grzeszki oraz przewinienia znacznie poważniejszej rangi. Czym innym jest na chwilę zapomnieć się na plaży czy na spotkanie ze znajomymi, a czym innym przez przypadkowe zachowanie okazać brak szacunku na przykład podczas oficjalnej wizyty państwowej.

Okulary przeciwsłoneczne, a szacunek dla rozmówcy

O tym, jak istotną częścią każdej rozmowy jest kontakt wzrokowy utrzymywany z drugą osobą, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Mowa ciała pozwala poznać zamiary innego człowieka, to czy mówi do nas szczerze, czy też może ma coś do ukrycia. Okulary przeciwsłoneczne często nawet zupełnie uniemożliwiają złapanie i podtrzymanie kontaktu wzrokowego. W dobrym tonie jest, rozpoczynając rozmowę, ściągnąć je z twarzy. Jeżeli promienie słoneczne są na tyle intensywne, iż prowadzenie rozmowy w takich warunkach staje się znacznie utrudnione, to wówczas można z powrotem założyć okulary przeciwsłoneczne.

Ochrona przed słońcem, a nie w budynku

Jaką rolę pełnią okulary przeciwsłoneczne? Wiele wnioskować można chociażby na podstawie ich nazwy - mają chronić przed słońcem. Wiele osób, zwłaszcza kobiet, traktuje je jednak jako dodatkowy element ozdobny i nosi nawet wewnątrz pomieszczeń, gdzie raczej nie dochodzą ostre promienie słoneczne. Takie zachowanie w wielu miejscach może zostać odebrane jako przejaw złego wychowania oraz brak szacunku względem osób przebywających w budynku.

Gdzie odłożyć okulary przeciwsłoneczne?

W tym momencie pojawia się jeszcze jeden niezwykle istotny problem, a mianowicie dotyczy on tego, co zrobić z okularami? Założyć na głowę? Zły pomysł. A może wpiąć za bluzkę? Pomysł jeszcze bardziej nietrafiony. Najlepiej jest schować okulary do plecaka czy torebki, jednak gdy nie ma się przy sobie ochronnego futerału, to można okulary przeciwsłoneczne trzymać w ręku, tak by nie zarysować delikatnych szkieł.

Chociaż zasady dobrego wychowania z początku mogą wydawać się trudne do przyswojenia, to trzeba pamiętać o tym, że jedynie praktyka czyni mistrza. Nie ma co się przejmować drobnymi niepowodzeniami w tej materii, wszak nikt nie jest doskonały.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się