Autoportret fotograficzny

Przedstawianie ludzi w sztuce znamy od dawien dawna, w średniowieczu rozpowszechnił się jednak specyficzny rodzaj portretów, czyli autoportret. W kolejnych epokach był on wykorzystywany przez wielu wybitnych artystów. Znane w historii sztuki autoportrety wykonali między innymi: Vincent Van Gogh, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Rembrandt, Stanisław Wyspiański, Frida Kahlo czy Picasso. W 1838 roku po raz pierwszy uchwycono na fotografii człowieka (był to widok na Paryską ulicę Boulevard du Temple) wykonany przez Louisa Daguerrea). Rok później Robertowi Corneliusowi udało się wykonać portret siebie samego, który uważany jest za pierwszy autoportret w historii fotografii. Jego naświetlanie podobno trwało ponad minutę, więc na pewno było to nie lada wyzwanie dla modela.

 

Jak wykonać autoportret?

Zacznijmy od tego, że potrzebny będzie nam aparat z funkcją samowyzwalacza, czyli opóźnienia otwarcia migawki. Po kliknięciu spustu migawki zdjęcie zostanie zrobione po określonym czasie (1s, 2s, 5s itd). Jest to niezbędne do tego żeby zdążyć się ustawić przed obiektywem. Możliwe jest też dokupienie do niektórych aparatów wężyków spustowych czy pilotów do zdalnego wyzwalania migawki. W przypadku nowszych modeli warto jest też sprawdzić czy dostępna jest aplikacja na telefon do zdalnego kierowania aparatem (na przykład do aparatu Sony A6000 dostępna jest bezpłatna aplikacja Imaging Edge Mobile). Aplikacja jest szczególnie ciekawą funkcjonalnością, ponieważ możemy zobaczyć obraz na żywo na ekranie telefonu i korygować swoje położenie, kompozycję, a nawet zmieniać ostrość i niektóre parametry ekspozycji. 

Jeżeli nie posiadamy aplikacji, do ustawienia się w kadrze możemy użyć odchylanego ekranu aparatu i skierować go w swoją stronę, a także ustawić przed sobą lustro, by sprawdzić czy wszystkie elementy kompozycji wyglądają tak, jak sobie to wymyśliliśmy. 

 

Przed wykonaniem zdjęcia trzeba również pomyśleć o ustawieniu ostrości. Jeżeli możemy poprosić drugą osobę o pozowanie przez chwilę w danym miejscu, to sprawa jest prosta - ustawiamy ostrość na innej osobie, a później ustawiamy się w jej miejscu. Jeżeli nie mamy w danej chwili towarzystwa, to dobrym sposobem jest ustawienie w miejscu, w którym będzie znajdowała się twarz, jakiegoś innego obiektu (lampy, stosu książek, wieszaka, kartonowego pudełka itp). Wtedy podmieniamy daną rzecz na siebie, stając w odpowiednim miejscu. 

 

Gdy zapoznasz się ze wszystkimi aspektami technicznymi i opanujesz je, zastanów się nad tym jak ma wyglądać Twój autoportret. Chcesz pokazać światu realizm, czy odegrać jakąś rolę?. Stworzyć historię, czy może opanować techniczny aspekt dobrego i naturalnego oświetlania twarzy? 

 

W czasach koronawirusa zachęcamy do wykonania fotografii pracując z najlepszym modelem jakiego może życzyć sobie fotograf - samym sobą.

 

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się