Obiektywy dla początkujących. Cenne wskazówki na start

Obiektyw kitowy nie daje ci się wykazać? Szukasz alternatywy, która poprawi jakość zdjęć? Zanim przystąpisz do wyboru odpowiedniego obiektywu, zastanów się, jaką dziedziną fotografii zamierzasz się zajmować. To pierwszy krok do wyboru optyki, która faktycznie spełni twoje oczekiwania. Inne możliwości daje obiektyw stałoogniskowy, a jeszcze inne model szerokokątny czy teleobiektyw. W tym artykule znajdziesz kilka podstawowych wskazówek dla początkującego fotografa.

Sprawdź rodzaj mocowania w aparacie

Obiektyw kitowy to pierwszy rodzaj optyki, od którego zaczyna niemal każdy amator. Zazwyczaj kupuje się go w zestawie z korpusem lustrzanki lub bezlusterkowca. Z reguły „kit” jest dość ciemny i tani, jednak ma też swoje zalety, takie jak: szeroki kąt, przyzwoita ostrość zdjęć i uniwersalność. Korzystając z niego w domu i plenerze, zapoznajesz się z podstawowymi możliwościami aparatu. Zdarza się jednak, że początkujący fotografowie kupują body bez obiektywu kitowego i od razu wolą wybrać coś samodzielnie. Innym razem decydują się na zestaw, ale potem inwestują w kolejny obiektyw, aby poszerzać swoje umiejętności.

Właśnie wtedy pojawia się konieczność podjęcia dość trudnej decyzji: jaki obiektyw wybrać na początek? Po pierwsze trzeba pamiętać, że każdy producent aparatów ma inny system mocowania. Jak sprawdzić typ bagnetu w aparacie? Wystarczy zapoznać się z jego specyfikacją techniczną. Przykładowo: Nikon ma mocowanie F, a Sony A i E. Poza tym na rynku znajdziesz nie tylko oryginalne obiektywy, ale również uniwersalne zamienniki od niezależnych marek (np. Sigma czy Tamron). Ciekawe propozycje zarówno oryginalnych, jak i alternatywnych, tańszych obiektywów oferuje sklep digital24.pl. Gdy już wiesz, jaki bagnet wybrać, możesz przejść do kolejnego kroku!

Zastanów się, co będziesz fotografować

Niestety, z samym obiektywem kitowym raczej nie osiągniesz szczytu swoich możliwości. Lustrzanki i bezlusterkowce wymagają skompletowania odpowiedniego zestawu optyki. Najlepiej tworzyć taką kolekcję stopniowo, w miarę poznawania swoich fotograficznych preferencji. Dlatego najpierw zastanów się, jakim rodzajem fotografii zamierzasz się zajmować. Jakie zdjęcia lubisz robić najbardziej? Portrety, krajobrazy, a może obiekty w ruchu? Co sprawia ci najwięcej radości? Analizując swoje upodobania, wybierzesz model, który w 100% spełni twoje oczekiwania.

Jeżeli jeszcze nie wiesz, czym konkretnie chcesz się zajmować i oczekujesz po prostu lepszej jakości, zdecyduj się na jaśniejszy obiektyw stałoogniskowy np. o wartości f/1.8. Zazwyczaj im jaśniejszy obiektyw, tym ładniejsze zdjęcia. Takie rozwiązanie sprawdzi się więc wtedy, gdy zależy ci na pięknych portretach, fotografowaniu domowego zwierzaka, czy otoczenia z niewielkiej odległości.

Zdjęcia krajobrazów? Wybierz obiektyw szerokokątny

Natomiast gdy wolisz fotografować wydarzenia sportowe, ptaki, dzikie zwierzęta lub krajobrazy, postaw na lepszy zoom i obiektyw szerokokątny. Jak sama nazwa mówi, pozwala on uchwycić na zdjęciu bardzo szeroki obszar. Niestety w niektórych modelach obiektywów szerokokątnych można spodziewać się mniejszej jasności, dlatego przy zakupie warto zwrócić uwagę również na ten parametr. Jeżeli jednak nie chcesz iść na kompromis pomiędzy zoomem a jasnością, zainwestuj w teleobiektyw z szerokim zakresem ogniskowych.

Jak kupić pierwszy obiektyw i nie przepłacić?

Przede wszystkim w sprawdzonych sklepach internetowych. Pamiętaj, że na rynku dostępna jest zarówno oryginalna optyka dostosowana do konkretnych modeli aparatów, jak i dobrej jakości zamienniki. W ofercie niektórych sklepów, np. Digital24, znajdziesz szeroki wybór jednych i drugich obiektywów: https://digital24.pl/obiektywy-fotograficzne/. Na samym początku warto celować w nieco tańsze produkty. W ten sposób sprawdzisz się w różnych rodzajach fotografii bez wydawania fortuny. Oczywiście przed złożeniem zamówienia upewnij się, czy wybrany bagnet faktycznie pasuje do korpusu twojego aparatu.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się