Ruch wody - ćwiczenia fotograficzne

Pozostając w domu pomyślmy nad zdjęciami, które można wykonać bez wychodzenia z domu i bez specjalnych dodatków, wykorzystując przedmioty codziennego użytku. 

Jedną z takich rzeczy może być próba uchwycenia ruchu wody, a właściwie jego zamrożenia na fotografii. 

 

W dzisiejszym ćwiczeniu skupimy się na zdjęciu znanym dobrze z profesjonalnych reklam, czyli szklance wypełnionej płynem, który rozbryzguje się na wszystkie strony. 

Na początku trzeba będzie przygotować tło fotograficzne, klasycznie białe. Może to być brystol, prześcieradło czy kawałek pleksi, które należy zagiąć w lekki łuk. Na środku ustawiamy fotografowane naczynie napełnione na przykład wodą. 

 

Aparat należy umieścić na statywie naprzeciwko obiektu, aby mieć jak największą kontrolę nad całym procesem. Jeżeli chcemy uzyskać efekt zamrożonego ruchu, skierujmy światło na tło oraz ustawmy krótki czas naświetlania ,.a  jeżeli chcemy zobaczyć na zdjęciu rozmazaną wodę, ustawmy odpowiednio dłuższy czas. Przydatny będzie tu również wężyk spustowy lub pilot do zdalnego wyzwalania migawki, ponieważ w tym samym czasie będziemy musieli wrzucić do szklanki lód czy owoce (w zależności od kompozycji). 

 

Spust migawki naciskamy w momencie wrzucania lodu do szklanki. Dla ułatwienia można również ustawić tryb seryjny, wtedy zdjęcie z najlepszym rozbryzgiem wody będziemy mogli wybrać już na komputerze po sesji zdjęciowej.

 

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się