Prawo cytatu w fotografii

Każdemu na pewno zdarzyło się kiedyś zobaczyć fotografię, obraz czy inne dzieło sztuki podobne do czegoś co widział wcześniej. Jak to się dzieje? Przecież według prawa autorskiego, by móc używać jakiegoś dzieła, powinno się uzyskać oficjalną zgodę autora.

 

Prawo cytatu

Jest jednak jeden wyjątek od ogólnych zasad, czyli prawo cytatu, które w pewnych sytuacjach umożliwia dowolny użytek. Określa to art. 29 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych – „uzasadnione przepisami wykorzystanie fragmentów dzieła innego twórcy”. 

 

“Wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość urywki rozpowszechnionych utworów oraz rozpowszechnione utwory plastyczne, utwory fotograficzne lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym celami cytatu, takimi jak wyjaśnianie, polemika, analiza krytyczna i naukowa, nauczanie lub prawami gatunku twórczości. (art. 29 pr. aut.)”

 

Zawsze należy podać autora i źródło cytowanego dzieła, a wykorzystanie dzieła nie powinno godzić w jego dobre imię.

 

Art. 29 Wolno korzystać z utworów na potrzeby parodii, pastiszu lub karykatury, w zakresie uzasadnionym prawami tych gatunków twórczości.

Przykładem takiego działania może być wykorzystywany przez wielu twórców obraz “Mona Lisa”, którego autorem jest Leonardo Da Vinci. Obecny bardzo często w popkulturze, wielokrotnie zmieniany przez innych twórców.

 

 

Art. 29 Wolno w sposób niezamierzony włączyć utwór do innego utworu, o ile włączony utwór nie ma znaczenia dla utworu, do którego został włączony.

Osoby interesujące się historią sztuki bardzo często mogą też zauważyć słynne dzieła w filmach, czego przykładem mogą być poniższe zestawienia tego, jak twórcy filmowi inspirują się malarstwem. 

 

 

W wolnym czasie, w domowym zaciszu, zachęcamy do tworzenia fotografii nawiązujących do znanych i lubianych dzieł sztuki na prawach cytatu. Mogą powstać z tego naprawdę ciekawe obrazy.

 

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się