Zajęcia fotograficzne podczas kwarantanny

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, wiele osób pewnie zastanawia się co zrobić z nadmiarem czasu wolnego, gdy nie wskazane jest spotykanie się ze znajomymi, wychodzenie do restauracji, sklepów czy podróżowanie. Proponujemy by ten czas wykorzystać na rozwijanie swojej pasji fotograficznej. 

 

Propozycje działań fotograficznych podczas długiego przebywania w domu:

 

  1. Przejrzerzenie, posegregowanie  wszelkich zdjęć z dysków, telefonów i kart pamięci, na które nigdy nie mieliście czasu. Dobrym systemem jest podzielenie ich na kategorie i foldery zdjęć “obrobionych” i “nieobrobionych”, by mieć pewność, nad czym trzeba popracować, a co nie wymaga już dodatkowych działań. W przypadku ważnych dla nas zdjęć, czy wykonanych na komercyjne zlecenie, warto będzie się zastanowić nad zewnętrznymi dyskami twardymi, płytami czy zwykłym drukowaniem zdjęć (przy dużej ilości ceny pojedynczych odbitek stają się naprawdę niskie). 

 

  1. Obrobienie zdjęć porzuconych ze względu na wieczny brak czasu - w chwili obecnej trudno będzie znaleźć przed samym sobą jakąś wymówkę, by ich nie dopracować. Podczas obrabiania można pozwolić sobie też na zabawę obróbką: wypróbowanie kilku różnych ustawień na jednej fotografii, zabawę kolorami, łączenie stylów, czy pracę nad detalami. 

 

  1. Wybranie zdjęć do domowego albumu rodzinnego wspólnie z bliskimi oraz wysłanie ich do druku z przesyłką pocztową. Po kilku dniach zabawę będzie można dokończyć oprawiając je w ramki i tworząc kolaże. 

 

  1. Przejrzenie fotograficznego archiwum domowego - prawdopodobnie najdłuższa praca ze wszystkich. Mamy w najbliższych dniach czas, by stawić czoło zdjęciom naszych dziadków, czy rodziców. Posegregować je chronologicznie, czy według tematyki, dowiedzieć się kim są osoby przedstawione na fotografiach, opisać je, poukładać w albumach, czy odpowiednich pudełkach, upewnić się, że od tej pory będą przechowywane w najlepszych warunkach. 

 

  1. Kolejną rzeczą po uporządkowaniu domowego archiwum może być digitalizacja naszych zbiorów, czyli ich zeskanowanie lub przefotografowanie do postaci cyfrowej. Później będzie można się na ich podstawie uczyć na przykład obróbki zdjęć pod kątem cyfrowej renowacji. 

 

Wykorzystajmy kwarantannę jako czas delikatnego spowolnienia i rozwoju swoich umiejętności. Pokażmy światu swoje prace fotograficzne, zadbajmy o sprzęt, zaangażujmy rodzinę, czy dzieci do pomocy przy archiwach, skupmy się na czytaniu mądrych książek oraz oglądaniu zdjęć innych fotografów - posłużą nam w przyszłości za inspirację do działania.

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się