Echosondy wędkarskie - czym są i czy warto kupić

Echosondy są nowoczesnymi oraz bardzo funkcjonalnymi urządzeniami, które w dużej mierze ułatwiają łowienie ryb.

Echosondy są nowoczesnymi oraz bardzo funkcjonalnymi urządzeniami, które w dużej mierze ułatwiają łowienie ryb. Za ich pomocą można łatwo zmierzyć głębokość wody, a także oznaczyć miejsca brania ryb. W ten sposób da się określić również określić najlepsze miejscówki dla łodzi.

Nic więc dziwnego, że echosondy wędkarskie cieszą się wśród wędkarzy coraz większą popularnością. W tym przypadku warto zainwestować w urządzenie z wyższej półki np. marki Deeper czy Garmin, które będzie spełniało swoje zadania należycie.

W jaki sposób działa echosonda wędkarska?

Echosonda jest urządzeniem pomiarowym służącym przede wszystkim do analizy głębokości wody oraz odległości od ciał stałych, które w wodzie się unoszą. Dla wędkarzy najważniejsze jest jednak to, aby echosonda wskazała na miejsce, w którym znajdują się ryby. Przetwornik będący elementem echosondy wytwarza tzw. impuls sondujący. Jest to sygnał ultradźwiękowy zmierzający do dna. Odbija się on od niego lub od napotkanych wcześniej przeszkód np. ławic ryb. Potem wraca do urządzenia i jest przetwarzany w impuls elektryczny. Echosonda mierzy czas między wysłaniem sygnału oraz jego odebraniem. Na tej podstawie można oszacować, gdzie jest dno czy gdzie znajduje się przeszkoda.

Czy warto kupić echosondę wędkarską?

Dzięki echosondzie można być pewnym, że połów ryb zakończy się sukcesem. Przy okazji można uniknąć różnego rodzaju sytuacji niebezpiecznych np. wpłynięcia na mieliznę. Urządzenie tego rodzaju daje bowiem dość dokładny obraz dna zbiornika. Dostarcza ponadto informacji na temat obiektów znajdujących się w wodzie.

Już teraz można śmiało stwierdzić, że echosondy wędkarskie wręcz zrewolucjonizowały wędkarstwo spinningowe, karpiowe czy podlodowe (zimowe). Przychodzą one z pomocą na różnego rodzaju łowiskach, zwłaszcza słabo znanych. Dzięki echosondzie można dość łatwo wyznaczyć miejsce brania ryb i nie tylko. Wiąże się to oczywiście ze sporą oszczędnością czasu i energii, które normalnie trzeba poświęcić na poszukiwanie interesujących, godnych uwagi łowisk.

Jaką echosondę wędkarską wybrać?

Wybór urządzeń tego rodzaju na rynku jest coraz większy. Najprostsze modele posiadają 3,5calowe ekrany z kolorowym wyświetlaczem i niezłą rozdzielczością. Droższe echosondy pozwalają także na rysowanie czy zapisywanie na karcie pamięci własnych map zbiorników z zaznaczoną na nich batymetrią.

Generalnie jednak echosonda powinna pozwalać przede wszystkim na mierzenie głębokości, pomiar temperatury wody, określenie twardości dna czy lokalizację ławic ryb. To urządzenie znajdujące także różnego typu przeszkody np. duże głazy czy zalegające w wodzie drzewa. Osoby, które dysponują łódką mogą pozwolić sobie na zakup echosondy przewodowej, ale dużą popularnością cieszą siœ także modele bezprzewodowe. Wówczas przetwornik mocowany jest do wytrzymałej linki znajdującej się na osobnej wędce.

Obecnie popularność echosond wędkarskich cały czas rośnie. W końcu i dziedzina taka jak wędkarstwie idzie za duchem czasu i wykorzystuje coraz częściej nowinki technologiczne.

Artykuł stworzony przy współpracy ze sklepem internetowym iwedkarski.pl

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się