Fotografia natychmiastowa

 

Aparaty do fotografii natychmiastowej znane najczęściej pod nazwą “Polaroid” (dzisiaj nazwa jest jednocześnie znakiem towarowym firmy) w dzisiejszych czasach pojawiają się najczęściej jako rekwizyty w filmach retro czy jako przedmioty zbierane przez pasjonatów. Kojarzą się one z latami siedemdziesiątymi, kiedy ta technologia zyskała największą popularność.

 

Polaroidy pozwalały na wywołanie gotowych odbitek prawie natychmiast po naciśnięciu spustu migawki i miały standardowe wymiary 3x3 cale, czyli 76x76 mm. Większość modeli nie oferowała jednak możliwości zmiany ustawień, więc pomiar światła, ekspozycji, czy nawet ostrości, najczęściej odbywały się automatycznie. 

 

Twórca firmy Polaroid - Edwin H. Land zajmował się opracowywaniem technologii potrzebnej do działania swojego wynalazku jeszcze podczas drugiej wojny światowej, a działania pierwszego modelu aparatu zaprezentował w 1947 roku w Nowym Jorku. Dla wielu fotografów było to przełom, ponieważ wywołanie pojedynczego zdjęcia trwało niecałą minutę. Istotne okazało się to również dla firmy, ponieważ aparat tego typu mógł być używany przez osoby nie zajmujące się profesjonalnie fotografią, co w tych czasach wymagało ogromnej wiedzy chemicznej, nakładów finansowych oraz dużej ilości sprzętu, miejsca i odczynników do wywoływania filmów. 

 

Po wielu udoskonaleniach i dopracowaniu metody działania aparatu, w połowie lat siedemdziesiątych szacowano, że rocznie na świecie wykonywanych jest około miliard odbitek. Dla porównania: szacuje się, że obecnie na całym świecie do internetu wrzucanych jest około 500 mln zdjęć każdego dnia. 

 

Komentarze

  • audio-vintage

    29.01.2020 12:38

    Czy to początek końca Fotosika i firmy Digital Avenue? Od poniedziałku nie księgują wpłat przez Dotpay. Nie ma faktur za dodatkowy transfer. Na maile nikt nie odpowiada. Telefon nie działa.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się