Kompozycje geometryczne - ćwiczenia fotograficzne

Podczas robienia zdjęcia, gdy zastanawiamy się nad tym, gdzie ustawić ostrość, w jaki sposób pokazać fotografowany objekt, co pokazać bliżej, a co dalej oraz nad tym w którym momencie ostatecznie nacisnąć spust migawki, tworzymy kompozycję, Decydujemy wtedy o tym,co i w jaki sposób zostanie umieszczone w kadrze, by móc uzyskać jak najlepszy efekt oraz by odbiorca miał poczucie harmonii i ładu panujących na oglądanej fotografii. 

 

Jedną z metod tworzenia kompozycji jest tworzenie jej w oparciu o pola figur geometrycznych. Najbardziej znaną z nich jest kompozycja oparta na polu trójkąta, który ma wiele znaczeń symbolicznych np: religijnych czy mitologicznych. O kompozycji trójkątnej pisaliśmy w jednym z wcześniejszych artykułów.

 

W dzisiejszym ćwiczeniu fotograficznym proponujemy zabawę z figurami geometrycznymi podczas tworzenia zdjęcia. Mogą to być między innymi prostokąty, kwadraty, trójkąty, elipsy czy koła. 

 

Podczas robienia zdjęcia postarajcie się myśleć o tym gdzie należy umieścić wybrane elementy naszej kompozycji, jak poprowadzić linie, by wpisywały się one w geometrię naszej potencjalnej kompozycji. Spróbujcie pomyśleć o obrazie jak matematycy. Spróbujcie poćwiczyć w sytuacji,którą sami będziecie mogli kontrolować, na przykład ustawiając elementy zastawy stołowej na blacie, czy tworząc zdjęcie grupowe w niecodzienny sposób. 

 

Dla ułatwienia pracy z figurą geometryczną, można wykonać bardzo prosty zabieg: nakleić taśmę klejącą,na ekran aparatu na którym widzimy podgląd zdjęcia  a na niej naszkicować wybrana figurę. Wtedy w czasie rzeczywistym będziemy widzieć jak komponują się obiekty w kadrze. 

 

 

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się