Pocztówki fotograficzne

 

Pocztówki znane są mniej więcej od drugiej połowy XIX w. Pierwsza kartka została wysłana z Cesarstwa austro-węgierskiego w roku 1869, czyli już w czasach kiedy znana już była trwała fotografia (“Widok z okna w Le Gras Nicéphore'a Niépce'a z 1826, o którym wcześniej pisaliśmy w jednym z artykułów). 

 

Na samym początku pocztówki ozdobione były ilustracjami z widokami miast i były tworzone techniką litograficzną (płaski druk, powielanie odbitek za pomocą kamienia litograficznego). Wraz z rozwojem fotografii, gdy stawała się ona bardziej dostępna na pocztówkach,  zaczęły pojawiać się zdjęcia, które dużo wierniej i dokładniej oddawały wygląd danego miejsca oraz dokumentowały życie mieszkańców. Bardzo często widoki utrwalone na kartkach pocztowych wykorzystywane były później przy odbudowie uszkodzonych zabytków (szczególnie detale architektoniczne). 

Fotografie drukowane na pocztówkach umożliwiały obejrzenie miejsc z bardzo odległych miejsc oraz często stanowiły nośnik reklamowy - ludzie chętnie używali ich do wysyłania krótkich wiadomości i jednocześnie nie trzeba było pakować ich w koperty w przeciwieństwie do listów. 

 

W czasach gdy fotografie były jeszcze czarno-białe a chęci oglądania kolorowych ilustracji wielkie, zdarzało się, że zdjęcia na pocztówkach były ręcznie kolorowane, a czasami nawet zdarzało się, że do widoku miasta dorysowywano elementy, których w rzeczywistości jeszcze w danym miejscu nie było np: słupy oraz kable elektryczne w czasach międzywojennych. 

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się