Fotografia rodzinna - święta

Stare i znane wszystkim powiedzenie mówi, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu. Jak sprawić, by rodzinne fotografie były naprawdę dobre technicznie i spełniały swoje zadanie. Czy podczas dużych rodzinnych uroczystości da się zebrać wszystkich do grupowej fotografii, by nie wyglądało to jak zdjęcie klasowe?

 

Album rodzinny

 

 

Każdy z nas na pewno posiada w domu album ze starymi zdjęciami rodziny. Te starsze charakteryzują się wyjątkową starannością wykonania. Bardzo często by zrobić jakiekolwiek  zdjęcie trzeba było wybrać się do studia fotograficznego. Przez to osoby fotografowane często mają nienaturalne rysy twarzy i wydają się sztuczne i sztywne. Z drugiej strony strony jednak takie zdjęcia spełniają rolę historyczną i archiwalną. Osoby, które zostały na niej utrwalone, są wyraźnie widoczne i dobrze oświetlone. 

 

Reportaż rodzinny podczas świąt

 

Warto zwrócić uwagę na szybko zmieniające się światło i na kolory świateł dookoła nas. Podczas wigilii warto mieć na uwadze kolorowe światełka choinki, ozdób okiennych, czy blask świec. W takich przypadkach warto jest unikać przypadkowego zarejestrowania niechcianych odblasków na fotografii lub specjalnie wykorzystać je do uzyskania artystycznego efektu (na przykład efektu Bokeh o którym wcześniej pisaliśmy). 

Spróbujcie potraktować fotografowanie rodzinnego spotkania jako reportaż - jesteście wtedy jako reporterzy w najlepszej możliwej sytuacji, ponieważ jednocześnie jesteście fotografem, uczestnikiem wydarzenia i częścią rodziny, którą fotografujecie. Dzięki temu będzie łatwiej też o kontakt z fotografowaną osobą i ewentualne poproszenie jej o delikatne ustawienie się do zdjęcia - możecie mieć wtedy wpływ na to, gdzie jaki element kompozycji będzie się znajdował. Podczas fotografowania rodzinnych uroczystości skupmy się na emocjach pomiędzy fotografowanymi osobami: miłości, przyjaźni, radości itp. Podczas świąt Bożego narodzenia warto jest wykorzystać swoją wiedzę na temat portretów, ustawienia modeli oraz fotografowania pojedynczych osób. 

 

Pomysły na fotografie rodzinne podczas świąt:

  • zdjęcie grupowe całej rodziny (dokumentacja rodzinna)
  • portrety pojedynczych osób
  • portrety par
  • bawiące się dzieci
  • reakcje osób otwierających prezenty
  • detale świąteczne (np: obrazki odbijające się w szklanych bombkach, dania wigilijne, ozdoby, podarte papiery po prezentach)
  • zdjęcie w blasku świec
  • przygotowania do kolacji oraz porządki po niej
  • odpoczynek przy kominku

 

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się