Naturalne ramki - ćwiczenia fotograficzne

 

Jedną ze znanych, lubianych i często wykorzystywanych kompozycji jest wykorzystanie tzw. naturalnych ramek. W zależności od tego w jaki sposób użyjemy ramki, możemy uzyskać różne efekty: opowiedzieć lub dodać coś do opowiadanej obrazem historii, nadać zdjęciu przestrzenność (wieloplanowość) czy na przykład w fotografii architektonicznej, pokazać wszystkie plany i szczegóły na nich obecne. 

 

Więcej na ten temat znajdziecie w artykule: KOMPOZYCJA: NATURALNE RAMKI 

 

W dzisiejszym ćwiczeniu postarajcie się odnaleźć w swoim otoczeniu kształty stworzone przez faunę i florę. Zwróćcie uwagę na faktury, sposób oplatania przez rośliny budynków czy innych roślin, ich naturalne ułożenie oraz kształty, które powstały poprzez kontakt z ludźmi. Co się w nich zmieniło, czy o każdej porze dnia i roku wyglądają tak samo?. 

 

Postarajcie się zauważyć czy natura w jakiś sposób może pomóc fotografowi w wykonaniu zdjęcia. Może się okazać, że ułożenie się drzew, krzewów czy skał stanie się ramką dla portretowanej osoby, a ich położenie poprowadzi wzrok odbiorcy zdjęcia tam, gdzie chciałby fotograf. 

 

Eksperymentujcie w terenie z aparatem i pochwalcie się efektami swojej pracy w komentarzach pod tym zdjęciem.

 

 

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się