Widok z okna w Le Gras

O sposobach odwzorowania obrazu za pomocą urządzeń podobnych do camera obscura pisano już podobno w starożytności. Opisywano między innymi sposób rozchodzenia się światła i powstawania obrazu. Były to jednak obrazy ulotne. Czy można było wtedy mówić o fotografii? 

 

Przez wiele lat camera obscura służyła artystom do malowania czy określania perspektywy, a fizykom i astronomom do oglądania torów gwiazd i obserwacji zaćmień słońca. Próby utrwalenia obrazu trwały już od jakiegoś czasu, lecz nie przynosiły one wymiernych skutków - utrwalony na papierze obraz obraz znikał po jakimś czasie. 

W wyniku wielu prób i eksperymentów w 1826 lub 1827 Nicéphore Niépce przy pomocy camera obscura wykonał zdjęcie z najwyższego piętra okna swojej posiadłości Le Gras w miejscowości Saint-Loup-de-Varennes we wschodniej Francji podczas kilkunastogodzinnej ekspozycji (dokładny czas nie jest znany) i utrwalił obraz na metalowej płytce z pewteru (stopu cyny pokrytej asfaltem syryjskim). Podczas naświetlania asfalt syryjski twardniał, a obszary nienaświetlone płukało się olejkiem lawendowym i wazeliną, co dawało niespotykany efekt, który jest zobrazowany na poniższej fotografii. 

 

Doskonaląc swoje techniki utrwalania obrazu Niépce nawiązał współpracę z Louisem Jacques-Mandé Daguerre, który później udoskonalił jego pomysły, dzięki czemu powstał pierwszy praktyczny proces fotograficzny, czyli “dagerotypia”. Polegał on na naświetlaniu miedzianej płytki pokrytej jodkiem srebra, który stanowił warstwę światłoczułą, a następnie wywołaniu zdjęcia w oparach rtęci. Tworzone w ten sposób fotografie nie nadawały się jednak zbyt dobrze do portretów, ponieważ mało kto byłby w stanie wytrzymać odpowiednio długo w jednej pozycji. W 1839 roku dagerotypia stała się ogólnodostępna i proces ten dominował rynek fotograficzny aż do lat 50 XXw. 

 

Obecnie prawa do zdjęcia jak i sama odbitka należą do Harry Ransom Center na University of Texas at Austin w USA gdzie obecnie można ją oglądać (z wyjątkiem czasu wypożyczeń na wystawy czasowe w innych miejscach na świecie). 

 

Zobacz zdjęcie

 

 

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się