Historia fotografii: camera obscura

Pewnie kilkukrotnie w życiu każdy spotkał się z hasłem “camera obscura”. Może było to na lekcji fizyki czy historii sztuki. Mogliście usłyszeć ten tytuł w teleturnieju, krzyżówce czy quizie. Co to właściwie jest i czemu jest takie istotne dla fotografii? 

 

Najprościej mówiąc: camera obscura to prosty przyrząd optyczny, dzięki któremu możemy uzyskać nietrwały obraz. Jego łacińska nazwa oznacza dosłownie ciemną komnatę. Często też można spotkać się z nazwami: kamera otworkowa oraz ciemnia optyczna. 

Urządzenie to jest de facto pudełkiem z ciemnymi ścianami wewnątrz. Ma to na celu pochłanianie światła i zapobieganie jego odbijaniu. 

Na jednej ze ścian znajduje się otwór, którego wielkość zależy od wielkości pudełka. To tędy światło dostaje się do środka. Wpadające do ciemnego wnętrza światło tworzy na przeciwległej ścianie obraz, który jest odwrócony i pomniejszony. 

Obraz uzyskany z camera obscura początkowo nie był jednak możliwy do utrwalenia. Pomimo tego urządzenie było bardzo użyteczne dla artystów takich jak: Leonardo Da Vinci, Johann Wolfgang Goethe czy Bernardo Bellotto zwany Canaletto, który dzięki camera obscura uwieczniał widoki Warszawy z wieloma szczegółami. 

 

Do uwiecznienia widoków należało zrobić camera obscura z całego pokoju, zaciemniając go dokładnie, a w miejscu padania światła ustawić płótno i odrysowywać widoczne kontury interesującego nas widoku. 

 

Jeżeli w miejscu padania światła (matówki) ustawimy materiał światłoczuły, obraz będzie można utrwalić, a co za tym idzie uzyskać pełnoprawne zdjęcie.Może to być zarówno klisza fotograficzna jak i światłoczuły papier. 

W prosty sposób można więc stworzyć swój prototyp aparatu fotograficznego. Bez elementów mechanicznych, skomplikowanych konstrukcji,  czy elektroniki. 

 

Niedługo sprawdzimy jak wykonać własnoręcznie w pełni działający przenośny aparat otworkowy!

 

Zdjęcie kuchni wykonane w słoneczny dzień

Wnętrze Fortu Legionów w Warszawie

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się