Minimalizm w fotografii

Minimalizm w sztuce istnieje już od wielu dziesiątek lat, jednak jego największy rozkwit przypadł na drugą połowę XX w. Z założenia w dziełach minimalistycznych ogranicza się do minimum środki plastyczne. Często można spotkać proste figury oparte na figurach geometrycznych, bryłach, gładkich powierzchniach czy pokazywaniu skali obiektów. 

Minimalizm w fotografii

 

Słysząc słowo minimalizm, wiele osób ma przed oczami wizję człowieka odrzucającego rzeczy materialne lub posiadającego tylko kilka niezbędnych przedmiotów. W końcu jest to coraz popularniejszy model życia. Zamiast posiadać kilka regałów z książkami,  możemy mieć czytnik e-booków, zamiast biblioteki DVD dostęp do platformy z filmami online, ubrania tylko czarne, białe i szare pasujące na wiele okazji. Podchodząc do tematu fotografii minimalistycznej postarajmy się nie przystępować do zdjęć ze zbyt dużą ilością sprzętu. Najlepiej by było mieć sam aparat fotograficzny lub telefon komórkowy. Chodzi o to,  by skupić się na obserwacji otaczającej nas rzeczywistości, na szczegółach, kształtach czy fakturach. 

Fotografie minimalistyczne najczęściej przywołują na myśl takie pojęcia jak: spokój, harmonia, cisza, medytacja, design, monochromatyczność, oszczędność, bezruch, sterylność, stałość, geometria itp.

Warto jest określić jasno temat zdjęcia i odpowiednio wyeksponować dany element. Można to zrobić na przykład pozostawiając dużo pustego miejsca dookoła lub umieszczając go w mocnym punkcie. 

 

Jakie techniki warto wykorzystać przy fotografiach minimalistycznych?

  • czerń i biel
  • zasada trójpodziału
  • geometryczność
  • kompozycja centralna
  • kontrastujące barwy
  • duży kontrast

   

Komentarze

  • 08.08.2019 10:56

    Napiszcie jeszcze artykuł "minimalizm w prowadzeniu Fotosika"...

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się