Powrót do fotografii analogowej

 

Wiele osób z własnego doświadczenia lub wspomnień pamięta aparaty analogowe. Czasy, w których na wywołanie kliszy z wakacji czekało się czasami miesiącami (powrót do domu, zaniesienie do odpowiedniego laboratorium oraz oczywiście czas oczekiwania, bo całe osiedle akurat przyniosło swoje filmy w tym samym czasie). Oczywiście pozostawało się też w stresie: czy na pewno dobrze ustawiłem aparat?, czy zdjęcia w ogóle uda się wywołać?

Gdy już zdecydujemy się na powtórną przygodę z aparatem na kliszę, pozostaje jeden problem:

 

Wyciągnąłem stary aparat z szafy i co teraz?

 

Zwykle pamiętamy jak przez mgłę co należałoby zrobić. Kiedyś klisze zakładaliśmy automatycznie i można ją było kupić w każdym kiosku Ruchu. Czasy się zmieniły, więc należałoby odświeżyć swoją wiedzę i umiejętności w tej dziedzinie. O czym więc należy pamiętać? 

 

  1. Przed założeniem kliszy i pierwszym użyciem, sprawdź czy na pewno aparat jest sprawny. Zanieś go do punktu naprawy, opisz o co chodzi. Jeżeli aparat jest sprawny za takie sprawdzenie często nie zapłacimy nic lub bardzo drobne kwoty, a będziemy mieli spokój ducha podczas fotografowania
  2. Przeczytaj dokładnie instrukcje obsługi. Sprawdź jak nawija się film i jaka klisza będzie do niego odpowiednia (małoobrazkowa czy średnioformatowa) oraz którymi pokrętłami zmienia się poszczególne parametry ekspozycji. Zaoszczędzi ci to później czas w trakcie zdjęć. Jeżeli nie posiadasz instrukcji obsługi do starego aparatu poszukaj jej w internecie lub spytaj na forach internetowych (wbrew pozorom wiele osób nadal interesuje się tą tematyką i staje się to coraz bardziej modne)
  3. Kup dobrą kliszę fotograficzną. Zwróć uwagę na sposób przechowywania filmu oraz datę ważności. Przeterminowane, czy źle przechowywane filmy, tracą swoje właściwości (mogą zmieniać kolory, zmniejszać kontrast, mogą stwarzać problemy przy wywoływaniu). Najlepiej jest skorzystać z profesjonalnych sklepów fotograficznych lub zakupić klisze w miejscu, w którym wywołuje się filmy.
  4. Przy wywoływaniu kliszy fotograficznej możesz poprosić o stykówkę, czyli wydruk na którym w pomniejszeniu będą widoczne wszystkie zdjęcia - wtedy będziesz mógł zrobić odbitki tylko tych, które zostały naświetlone prawidłowo. Istnieje również możliwość wykonania skanów cyfrowych z negatywów. Swoje zdjęcia z aparatu analogowego dostaniesz wtedy na płycie CD lub pendrivie. Idealne połączenie przeszłości z nowoczesnością! 

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się