Kształty bokeh - ćwiczenia fotograficzne

Z jednym z ostatnich artykułów pisaliśmy o tym czym jest efekt bokeh i do czego warto go używać. Czy zastanawialiście się dlaczego efekt ten przybiera kształt koła?

 

Gdy ustawimy obiektyw na obszar gdzie występują świetlne punkty (najlepiej widać na przykładzie zdjęć z lampkami choinkowymi), zobaczymy, że światełka tworzą kształt koła. Wynika to z budowy przysłony. Jej listki nachodzą na siebie tworząc w środku koło, przez które światło wpada do wnętrza aparatu. 

 

Dla uatrakcyjnienia naszego zdjęcia możemy dowolnie modyfikować kształt efektu bokeh, poprzez zmianę kształtu, przez które wpada światło. Najprościej jest to zrobić poprzez założenie na obiektyw nakładki z wybranym kształtem. 

 

Przygotowania:

 

Z kawałka sztywnego kartonu (najlepiej czarnego) wytnij koło, które pokryje cały obiektyw. Pozostaw na bokach po cztery paski, tak by móc je zaczepić na boku obiektywu. 

W kole, które ma zakrywać obiektyw wytnij drobnymi nożyczkami lub nożykiem do papieru pożądany kształt. 

Postaraj się, by pomiędzy szkłem obiektywu a kartonową nakładką nie było przerwy przez którą przedostanie się światło. W tym celu możesz użyć papieru oraz zwykłej taśmy klejącej lub czarnej taśmy izolacyjnej. 

 

Jakich kształtów użyć? Tu ogranicza nas tylko wyobraźnia! 

Najbardziej popularne są jednak serduszka, gwiazdki, świąteczne choinki, figury geometryczne, litery czy linie. 

 

Komentarze

  • net-x

    26.06.2019 17:18

    Próbowałam kilka miesięcy temu wypróbować to na miejskiej choince, ale nic z tego nie wyszło... Chyba trzeba mieć obiektyw mogący osiągać bardzo niskie wartości przysłony.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się