Efekt bokeh

Każdy na pewno widział kiedyś charakterystyczne zdjęcia z rozmazanym tłem, na którym tworzyły się świetlne kółka. Wykorzystywany najczęściej przy fotografowaniu miast wieczorami czy oświetlonych drobnymi lampkami drzewek. Ten efekt określa się mianem “bokeh”.

 

Żeby zrozumieć czym jest ten efekt, trzeba najpierw poznać jak działa przysłona, czyli element znajdujący się w obiektywie. Pozwala ona regulować ilość światła wpadającego do środka aparatu. Jeżeli ustawimy małą wartość przysłony np: 1.8, do środka będzie wpadać więcej światła. Jeżeli ustawimy wartość np: 16, uzyskamy niewielki otwór, który wpuści zdecydowanie mniej światła.

 

Wspomniany efekt bokeh najłatwiej będzie uzyskać fotografując na małej wartości przysłony. Daje to możliwość ustawienia krótszych czasów naświetlania, mniejszego ISO oraz uzyskania małej głębi ostrości, czyli mocnego rozmazania tła (ostry jest tylko niewielki obszar).

 

Jeżeli fotografujemy jakąś osobę lub obiekt, ustawmy ją na tle ulicznych latarni, drobnych światełek choinki, lamp czy świetlnych odbić na tafli wody. Światła znajdujące się w tle przy małej wartości przysłony, staną się okrągłe i rozmyte dając ciekawy efekt.

 

Tego typu efekt można również z powodzeniem wykorzystać kiedy chcemy uwydatnić jakąś rzecz i nie rozpraszać odbiorcy istotnymi elementami znajdującymi się na dalszych planach.

 

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się