Rytm, faktury, wzory - ćwiczenie fotograficzne

Powtarzające się na zdjęciach elementy, graficzne wzory, widoczne faktury, czy bardzo duże zbliżenia. Tego typu elementy nadają zdjęciom abstrakcyjnego charakteru, sprawiając że pomimo tego, że czasami nie do końca wiemy co znajduje się na zdjęciu, to oglądanie go sprawia nam przyjemność.

 

Za pomocą długich ogniskowych (np: 150 mm) postarajcie się dostrzec powtarzające się wzory, kolory czy przedmioty, które razem będą stanowić graficzną całość. Mogą to być powtarzające się na niebie chmury, drzewa ustawione w ciekawe linie, słupy telefoniczne itp.

Na przykład fotografując obiekty ustawione w jednej linii za pomocą obiektywu o długiej ogniskowej, będą one sprawiały wrażenie postawionych blisko siebie (chociaż w rzeczywistości mogą być one oddalone nawet o kilka metrów). Najłatwiejszym sposobem żeby zauważyć tą zależność jest wykonanie zdjęcia latarni teleobiektywem oraz obiektywem szerokokątnym.

 

Rytm uchwycony na zdjęciu nadaje kompozycji dynamiki (linie skośne, krzywe) lub spokoju (linie pionowe i poziome).

Ciekawe jest połączenie na zdjęciach uchwycenia rytmu oraz odbić. Może to być na przykład rytm uchwycony w odbijających się o taflę wody światłach.

 

Postarajcie się zaobserwować w swoim otoczeniu linie, faktury oraz powtarzalne wzory, by stworzyć z nich projekt graficzny.

 

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się