Do czego służy blenda fotograficzna?

Każdemu zdarzyło się kiedyś zrobić zdjęcie portretowe, gdzie tło było wyraźne i dobrze oświetlone, a twarz ciemna. Co można zrobić by uratować takie zdjęcie? Czego można użyć i w jaki sposób?

Mowa o tanim i prostym, ale bardzo przydatnym narzędziu, jakim jest blenda fotograficzna.
Dzięki niej możemy odbijać zastane światło, kierując je w określonym kierunku i doświetlając wybraną powierzchnię.

 

Blendy, które możemy zakupić w sklepach fotograficznych, są dostępne w wielu rozmiarach oraz kształtach (okrągłe, prostokątne sprawdzające się szczególnie w większych rozmiarach do fotografowania większych przedmiotów lub całej sylwetki oraz trójkątne sprawdzające się szczególnie, gdy fotografujący sam musi trzymać blendę jedną ręką).

 

Poza tym,że blenda odbija światło, możemy  je trochę modyfikować w zależności od tego jakiego koloru powierzchni użyjemy.

 

Rodzaje blend fotograficznych

 

  • biała - odbite od niej światło będzie oddawało naturalne kolory oraz będzie delikatne i rozproszone
  • srebrna - będzie odbijać więcej światła, kolory mogą wydawać się nieco zimniejsze, może tworzyć świetlne bliki
  • złota - nadaje odbitemu światłu cieplejsze barwy
  • czarna - “pochłania” światło, umiejętnie ustawiona eliminuje przypadkowe odbicia światła
  • dyfuzor - pół przezroczysta blenda, która de facto nie odbija światła, ale bardzo często jest częścią blendy typu “5 w 1” - posiadamy wtedy półprzezroczysty materiał oraz dwa rodzaje nakładek w różnych kolorach. Dzięki niej uzyskujemy efekt rozproszenia i zmniejszenia ilości padającego światła. Na przykład możemy przysłonić nią twarz, na którą pada zbyt mocne światło w słoneczny dzień

 

Jak odbijać światło blendą

 

  • od dołu, by wypełnić cienie pod oczami i nosem fotografowanej osoby - ważne ustawienie w przypadku fotografowania przy świetle padającym z sufitu
  • do równomiernego oświetlenia twarzy, gdy światło pada tylko z jednej strony (choć oczywiście niedoświetlenie jednej połowy twarzy może być efektem artystycznym)

 

Jaki efekt dają poszczególne kolory blendy widać najlepiej na przykładach:

Warunki zastane - brak odbić przy użyciu blendy

Złota

Biała

Czarna

Srebrna

Światło słoneczne padające z okna, przepuszczone przez dyfuzor

 

Jeżeli nie chcemy kupować blendy lub nie mamy jej akurat ze sobą podczas zdjęć, w jej zastępstwie możemy użyć dowolnej powierzchni, która w podobny sposób będzie odbijała światło. Na przykład: kartka papieru, brystol, folia aluminiowa z domowej kuchni, styropian, lustro, płyta CD do tworzenia świetlnych blików, ekran tabletu czy telefonu lub duży biały talerz. Lista przedmiotów jest zależna tylko od wyobraźni i kreatywności fotografa.

Jeżeli jeszcze nie spotkaliście się z blendą, warto sprawdzić jakie możliwości i ułatwienia daje ona fotografowi.

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się