Lustrzanka czy bezlusterkowiec?

Każdy fotoamator wcześniej czy później staje przed dylematem wyboru nowego aparatu fotograficznego. Sprawa wydaje się coraz trudniejsza, ponieważ obecnie na rynku mamy wiele opcji do wyboru. Na co więc warto zwrócić uwagę gdy chcemy korzystać z pełni  możliwości aparatu. Na przykład gdy chcemy robić zdjęcia w trybie manualnym, mieć możliwość zmieniania optyki, dołączania lamp błyskowych czy nawet rejestratorów dźwięku.

 

Najważniejsze cechy lustrzanek oraz bezlusterkowców

 

Lustrzanki znane są od wielu lat, obecne były oczywiście w czasach naświetlania kliszy fotograficznej. Ich system luster sprawia, że są dosyć duże i ciężkie. Do wagi korpusu dochodzi również waga obiektywu, w zależności od tego co wybierzemy (spora różnica w wadze będzie pomiędzy obiektywem 18 mm, a zoomem 200 mm).

Bezlusterkowce, jak sama nazwa mówi,są pozbawione tego ciężkiego systemu, a światło przechodzące przez system optyczny pada bezpośrednio na matrycę. Przekłada się to również na rozmiary sprzętu - bezlusterkowce będą mieć zdecydowanie mniejsze korpusy. Jednak pomimo swoich małych rozmiarów i mniejszej wagi, istnieje w nich możliwość wymiany obiektywów. Lustrzanki ze względu na to, że są dużo dłużej na rynku mają też dużo większy wybór obiektywów, potocznie zwanych “szkłami”, proponowanych przez poszczególnych producentów oraz mamy większe możliwości wyboru na rynku wtórnym.

 

Wizjer elektroniczny vs optyczny

 

W lustrzankach najczęściej spotkamy wizjer tradycyjny, czyli optyczny. Gdy spojrzymy do środka, zobaczymy ten sam obraz, który widzimy na żywo. Nie zmieniony, bez zmiany ekspozycji, bez rozmyć czy innych efektów optycznych.

W wizjerze elektronicznym widzimy obraz, który już został przetworzony elektronicznie. Tak samo będzie wyglądało wykonane zdjęcie. Dzięki temu możemy ustawiać parametry ekspozycji, oglądając efekt zmian na żywo. W bezlusterkowcach musimy się jednak liczyć z tym, że korzystanie z tej funkcji pochłonie dużo więcej baterii.

 

Lustrzanka - plusy, minusy i ważne cechy

 

 1. bardzo duży wybór nowych obiektywów
 2. wiele obiektywów i akcesoriów można kupić na rynku wtórnym, co jest ważne, gdy chcemy mieć wiele różnych szkieł, a nie zbankrutować
 3. zwykle dłuższa żywotność baterii

 

Bezlusterkowiec - plusy, minusy i ważne cechy

 

 1. mniejsza waga
 2. mniejszy rozmiar korpusu
 3. mniejszy wybór dedykowanych obiektywów
 4. większość modeli posiada moduł wi-fi do przesyłania danych oraz sterowanie aplikacją telefonu

Komentarze

 • 31.05.2019 06:59

  Pomijając brak interpunkcji przy wyliczeniu:
  "mniejszy wybór dedykowanych obiektywów" - to plus, minus, czy ważna cecha?
  Najważniejsze cechy lustrzanek - waga. No...super.

  Bardzo fajne te teksty, takie nie za długie, nie za mądre...

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się