Fotografowanie gwiazd - ćwiczenia fotograficzne

Temat: Fotografowanie gwiazd

 

Zdjęcia rozgwieżdżonego nieba zawsze przykuwają uwagę. Są tajemnicze, magiczne i chętnie oglądane.. Dzięki fotografii możemy dostrzec gwiazdy, których nie bylibyśmy w stanie dostrzec gołym okiem. Jak zrobić takie zdjęcie?

 

Przygotowania

Musimy wybrać możliwie jak najciemniejsze miejsce z daleka od miasta (w pobliżu oświetlonych zabudowań będzie widoczna łuna, przez którą niemożliwe może stać się zobaczenie i sfotografowanie gwiazd).

Zakładamy, że zdjęcie ma być dobrej jakości, dlatego starajmy się korzystać z niskiego ISO. Jest to jeden z powodów przez który konieczny będzie statyw fotograficzny - pozwoli on na wykonanie ostrych zdjęć. Konieczne może okazać się korzystanie z bardzo długich czasów naświetlania (np: 30 s). Po wykonaniu pierwszego zdjęcia należy jednak sprawdzić czy gwiazdy pomimo unieruchomionego aparatu nie są rozmazane. Mogłoby to oznaczać, że czas jest za długi i udało nam się uchwycić ruch obrotowy ziemi (oczywiście może to być celowy zabieg artystyczny - efekt gwiezdnych smug). Jeżeli jednak chcemy, by gwiazdy były świetlistymi punktami, to powinniśmy zmniejszyć czas naświetlania i zwiększyć ISO.

Konieczny również będzie wężyk spustowy, pilot lub możliwość wyzwolenia migawki przez aplikację w telefonie (opcja dostępna w niektórych nowoczesnych aparatach).
Nawet jeżeli uda nam się wykonać bardzo dobre i ostre zdjęcie, to warto jest fotografować w plikach RAW, by później móc osiągnąć lepsze efekty w programie graficznym.
Warto jest wcześniej zaplanować kadr. Czy umieścimy w nim tylko niebo? Czy może ciekawiej będzie zawrzeć w kadrze również jakiś budynek, osobę lub drzewa?

 

Czas naświetlania: 25 s, przysłona: 3.5 , ISO: 800

Czas naświetlania: 25 s, przysłona: 3.6 , ISO: 800

Na zdjęciu zrobionym w kierunku miasta wyraźnie widać łunę Czas naświetlania: 25 s, przysłona: 3.6 , ISO: 800

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się