Blue hour

Jakiś czas temu pisaliśmy o golden hour, czyli złotym czasie dla fotografów kiedy dzięki zachodzącemu słońcu otoczenie przybiera ciepłe odcienie, a padające światło jest miękkie.
est też krótki moment w ciągu dnia, pomiędzy zachodem słońca, a nocą, który potocznie nazwalibyśmy zmierzchem, czyli blue hour

 

Czym jest blue hour i kiedy dokładnie występuje?

 

Jest to czas tuż po zachodzie lub tuż przed wschodem słońca. Podobnie jak w przypadku golden hour warto jest sprawdzić w odpowiednich kalkulatorach właściwą godzinę, która jest zależna od szerokości geograficznej na której się znajdujemy.
Zdjęcia wykonane w tym czasie nie są zaliczane jeszcze do fotografii nocnej, ale zdecydowanie nie nazwalibyśmy ich też wykonanymi przy świetle dziennym.
Podczas blue hour światło jest miękkie, mocno rozproszone i delikatne. Przeważają błękity oraz odcienie niebieskiego (rano częściej są to błękity i szarości, a wieczorami niebieski i granat), czasami wymieszane również z odcieniami czerwonego.
Zdjęcia wykonane w tym czasie zyskują aurę tajemniczości, przywodząc na myśl scenariusze romantyczne lub wręcz przeciwnie, sceny filmów grozy.

 

Podczas fotografowania w takich warunkach, dobrze jest się zaopatrzyć w statyw, ponieważ ilość światła jest niewielka. Dzięki temu będziemy mogli fotografować z mniejszym ISO, a co za tym idzie, uzyskać lepszą jakość zdjęcia.
Ponieważ blue hour jest zwykle dużo krótsze niż golden hour, warto jest zaplanować czas na fotografowanie, tak by przyjść w zaplanowane miejsce wcześniej i wykonać fotografie w różnych warunkach oświetleniowych.

 

Jakie zdjęcia warto wykonać podczas blue hour? Przykłady

  • zdjęcia architektury (szczególnie zdjęcia miast wykonane obiektywami szerokokątnymi, budynków szklanych, od których odbija się duża ilość światła)
  • fotografia przyrodnicza (ptaki, mokradła, lasy, poranne mgły, rośliny z widoczną poranną rosą)
  • portrety
  • fotografie z wykorzystaniem efektu malowania światłem

 

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się