Drukowanie zdjęć: dpi oraz ppi

W jednym z poprzednich artykułów poruszyliśmy temat przestrzeni kolorystycznych w fotografii (CMYK, RGB). Co jeszcze trzeba wiedzieć drukując zdjęcia na papierze fotograficznym? Czym jest wartość dpi z którą często spotykamy się w opisach konkursów,na które wysyłamy swoje zdjęcia?

 

Podobnie jak w przypadku przestrzeni kolorystycznych, mamy do czynienia ze skrótowcami, a każdy z nich odnosi się do tego jak będziemy korzystać ze zdjęcia.

 

Rozdzielczość dpi

Skrót pochodzi od angielskiej nazwy “dots per inch” i oznacza ilość punktów na cal. Rozdzielczości tej używamy w odniesieniu do obrazów, które mamy zamiar drukować, a wartości ppi jeżeli mamy zamiar oglądać obraz tylko na ekranie komputera lub innego urządzenia cyfrowego. Wartość dpi będzie oznaczała zagęszczenie pikseli z jakim drukujemy dany obraz. Jedną fotografię możemy więc wydrukować na przykład z wartością dpi 300 lub z wartością dpi 100. Jest ona wartością względną. Zmieniamy ją w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać na wydruku.
Jeżeli będziemy drukować zdjęcie z mniejszą wartością dpi, nasz obraz może się wydawać nieostry lub nieco rozmazany, ale za to będziemy mogli stworzyć z niego dużo większy wydruk, który oglądany z dużej odległości, będzie się wydawał wystarczająco ostry. Można to zaobserwować na przykładzie reklam wielkoformatowych, które są drukowane z myślą o tym, że będą oglądane z daleka. Jeżeli jednak podejdziemy do nich z bliska, bardzo prawdopodobne jest to, że będziemy mogli zobaczyć ich nieostrość lub nawet pojedyncze piksele.

 

Rozdzielczość ppi

Skrót pochodzi od angielskiej nazwy “pixels per inch” i oznacza ilość pikseli na cal.
Jeżeli chodzi o zagęszczenie pikseli sprawa jest analogiczna do rozdzielczości dpi - ta sama fotografia o rozdzielczości ppi (na przykład 300) trochę inaczej będzie wyglądała na bardzo dużym ekranie telewizora, a inaczej na ekranie smartphona, na którym obraz będzie się wydawał bardziej ostry.

 

Jeżeli wyświetlamy swoje fotografie na ekranie komputera i przygotowujemy je do druku, możemy lub czasami powinniśmy zmienić ich wartość dpi jeszcze w programie graficznym, w zależności od tego, w jakim formacie mamy zamiar drukować nasze zdjęcia-czy będą to małe odbitki 10x15 do rodzinnego albumu czy może duże plakaty mające ozdobić nasze ściany.

Komentarze

  • 10.05.2019 17:34

    To już wiem wszystko :)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się