Golden hour - magiczny czas dla fotografów

Golden hour, złota godzina, magic hour - wiele nazw na jedno zjawisko, które wbrew nazwie wcale nie zawsze trwa godzinę. Jej czas trwania zależy od szerokości geograficznej na jakiej się w danym momencie znajdujemy (im bliżej równika tym mniej czasu na zdjęcia).

W internecie można z łatwością znaleźć kalkulatory, w których na podstawie lokalizacji dowiemy się w jakie godziny będą dla nas odpowiednie do fotografowania. Z takich aplikacji można dowiedzieć się między innymi: o której jest wschód i zachód słońca, jak wysoko będzie się znajdować ponad linią horyzontu, ile czasu będzie trwał dzień, kiedy słońce będzie się znajdowało w zenicie. Dane te można również zobaczyć na wykresie. Podczas pisania tego tekstu w Warszawie (52°N, 21°E) złota godzina będzie trwać od 6.07 do 6.53 oraz od 16.42 do 17.28. Mamy więc 46 minut rano oraz 86 minut wieczorem na wykonanie zdjęć z wykorzystaniem tego magicznego światła.

Czym właściwie jest złota godzina w fotografii?

 

Jak łatwo wywnioskować z powyższych danych, jest to określony czas po wschodzie i przed zachodem słońca. Wtedy światło ma specyficzny złoty odcień, jest miękkie i pada ze słońca znajdującego się wtedy nisko nad horyzontem przez co na wykonanych fotografiach tworzą się charakterystyczne długie cienie. Taki rodzaj oświetlenia nadaje zdjęciom niepowtarzalnego magicznego charakteru, z pozoru nudne kadry nabierają plastyczności, nieciekawa architektura staje się bardziej atrakcyjna dla oka, tworząc nowe kształty powstałe z cieni a proste krajobrazy stają się bardziej malownicze i poetyckie.

 

Ciekawym przykładem wykorzystania wyjątkowości światła podczas magic hour jest amerykański film “Days of Heaven” z 1978. Było to wielkie wyzwanie produkcyjne, ponieważ większość zdjęć wykonano zaraz po wschodzie i tuż przed zachodem słońca. Ekipa filmowa miała więc niewiele czasu na nakręcenie poszczególnych scen. Nie było, więc mowy o powtórkach, wszystko musiało działać jak w zegarku, a ekipa filmowa musiała być w miejscu zdjęć od wczesnego poranka do późnej nocy, czekając na odpowiednie oświetlenie.
Film szybko został okrzyknięty przez recenzentów jako techniczna i operatorska ciekawostka.

 

Jakie zdjęcia szczególnie sprawdzają się podczas golden hour? Przykłady

 

  • architektura (mniej ciekawe budynki zyskują nowe kolory oraz cienie, które zmieniają kształty i tekstury, które widzimy)
  • zdjęcia z lotu ptaka (światło padające pod dużym kątem wydobędzie z ziemi niemożliwe do zauważenia w innych warunkach kształty i faktury)
  • portrety (ze względu na swój bajkowy klimat bardzo często złota godzina jest wykorzystywana do sesji narzeczeńskich i ślubnych oraz do wykonywania zdjęć dzieci, ponieważ rozproszone światło podkreśla delikatność)

 

Ciepłe światło i wydłużone cienie widać dokładnie na kościele w oddali

Podczas golden hour nawet kolor zielony zyskuje ciepły odcień

Przykład zdjęcia wykonanego tuż po wschodzie słońca. Magiczny efekt podbija dodatkowo poranna mgła

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się