Kompozycja trójkątna

Jedna z zasad kompozycji znanych wcześniej z malarstwa (najczęściej renesansowego), mniej popularna niż zasada trójpodziału, ale używana obecnie w fotografii i najczęściej w filmie. Kompozycje oparte na figurach geometrycznych pomagają uporządkować kadr na podstawie prostych i znanych kształtów.

 

Kompozycja na polu trójkąta łączy ze sobą trzy miejsca na fotografii, między którymi nasz mózg tworzy niewidzialne linie łączące te miejsca. Wzrok automatycznie wędruje więc pomiędzy poszczególnymi miejscami dając poczucie równowagi, spokoju i harmonii.
By wzmocnić ten efekt na zdjęciu możemy połączyć zasadę trójpodziału z trójkątem, umieszczając dwa najważniejsze elementy zdjęcia w mocnych punktach, a trzeci powyżej lub poniżej. Jeżeli w tym rodzaju kompozycji skupimy wzrok widza w trójkącie, tło nie będzie miało tak istotnego znaczenia, jak w przypadku innych kompozycji. Dlatego zasada ta przydaje się w fotografii produktowej na jednolitym tle.

 

Co może tworzyć na zdjęciu punkty tworzące linie trójkąta?

 

  • wzrok osób na zdjęciu, który prowadzi nas w określonym kierunku (patrzymy tam, gdzie patrzy fotografowana osoba)
  • linie drogi, która na przykład biegnie gdzieś daleko za linię horyzontu
  • układ ciała fotografowanej osoby
  • ułożenie elementów kompozycji na zdjęciu (np: fotografia kilku owoców ułożonych tak by dwa były ułożone w jednej linii, a jedno z przodu lub z tyłu, tworząc trójkąt)
  • linie budynków - fotografia architektoniczna

 

Trójkąt tworzy się pomiędzy trzema głównymi elementami kompozycji: brązowym talerzem, miską z sosem i zielonymi szparagami

Trzy kominy tworzą odwrócony trójkąt

Trójkąt tworzy mocna i szeroka podstawa kopuły oraz jej wyrazisty czubek

Kompozycję tworzą linie rąk biegnące od rogów zdjęcia - automatycznie bardziej wyrazista staje się pusta przestrzeń między nimi

Trójkątne jest zwężenie drogi w oddali (linie tworzące drogę lub odwrócony trójkąt dzięki liniom latarni)

Trójkąt tworzony jest dzięki ułożeniu wszystkich osób przy długim, zwężającym w dal stole

Linie trójkąta tworzą się poprzez wzrok kobiet spotykający się w jednym punkcie: na ekranie komputera

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się