Kolory fotografii: CMYK i RGB - czym się różnią?

Zgłębiając tajniki fotografii każdy w końcu natknie się na te dwa określenia: CMYK oraz RGB. Skróty te dotyczą kolorów, ale czym się różnią? Jakie mają znaczenie dla fotografii? Kiedy korzystać z CMYK, a kiedy z RGB?

 

Oba skrótowce określają przestrzeń kolorystyczną w jakiej wyświetlamy zdjęcie i zależy od tego do jakich celów będziemy go używać.

 

RGB
Jest to przestrzeń barwna wykorzystywana do zdjęć wyświetlanych na monitorach urządzeń elektronicznych. W dzisiejszych czasach jest więc przydatna w większości przypadków, gdy robimy zdjęcie aparatem cyfrowym, by móc później oglądać je na ekranie komputera czy telefonu. Skrót pochodzi od angielskich nazw kolorów składowych, których procentowy udział decyduje o widzianym na końcu, ostatecznym kolorze:
R - red
G - green
B - blue
Gdyby wszystkie kolory miały wartość 0% uzyskalibyśmy kolor czarny, a gdyby miały 100%, kolor biały.

 

CMYK
Jest to przestrzeń barw nieco mniejsza od RGB i składająca się z czterech kolorów składowych:
C - cyjan
M - magenta
Y - yellow
K - black
Oznaczenia te często można zobaczyć w tuszach, które wsadza się do drukarek atramentowych. Przestrzeń CMYK wykorzystywana jest w momencie kiedy chcemy wydrukować swoje fotografie na domowej drukarce, papierze fotograficznym czy na jakimkolwiek innym podłożu. Najlepiej jest zmienić przestrzeń RGB, w której najczęściej robione są zdjęcia na przestrzeń CMYK, tuż przed obróbką w programie graficznym na komputerze. Kolory, które uzyskamy podczas obróbki zdjęć będą najbardziej zbliżone do tego, co później zobaczymy na wydruku.

 

Przestrzeń CMYK ma nieco węższy zakres kolorów niż przestrzeń RGB, dlatego często gdy drukujemy coś na domowej drukarce, kolory wydają się płaskie, wypłowiałe czy bardziej pastelowe. W uproszczeniu: dzieje się tak, ponieważ w przestrzeni kolorystycznej używanej do drukowania obrazów, nie występują wszystkie kolory, które widzimy na ekranie komputera. Są więc one zastępowane innymi - najbardziej zbliżonymi do oryginału.

 

Jeżeli więc planujemy wydrukować swoje zdjęcia, na przykład, aby wysłać je na konkurs w formie papierowej lub po prostu powiesić na ścianie - upewnijmy się wcześniej w programie graficznym, że w przestrzeni kolorystycznej drukarek (CMYK), zdjęcie będzie wyglądać tak, jakbyśmy sobie tego życzyli.

 

CMYK - przestrzeń barw wykorzystywana do druku. Tymi samymi literami najczęściej są również oznaczane tusze do drukarek atramentowych

Kolory CMYK. Od lewej: black, yellow, magenta, cyjan

Kolory RGB: red, green, blue

Komentarze

 • net-x

  17.04.2019 19:10

  Chyba wkradła się jakaś sprzeczność w tekst... "Gdyby wszystkie kolory miały wartość 0% uzyskalibyśmy kolor czarny, a gdyby miały 100%, kolor czarny."

  • Nicole94

   18.04.2019 15:51

   @net-x: Oczywiście chodziło o: wartość O% dla koloru czarnego i 100% dla koloru białego. Można to zapamiętać na przykładzie pryzmatu, który białe światło rozszczepia na poszczególne kolory :)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się