Bezpieczeństwo w sieci

Temat bezpieczeństwa w sieci często kojarzy się z lekcjami informatyki dla dzieci. Uczy się tam by nie rozmawiać z nieznajomymi, nie podawać swojego adresu, nie wysyłać zdjęć czy nie ściągać podejrzanych plików na komputer.

 

Czy jako dorośli wiemy już wszystko o internecie i nic nam nie grozi?
Nic bardziej mylnego!

 

Korzystamy z dużej ilości stron na których mogą wyciec nasze osobiste dane: z kont bankowych, emaili prywatnych i służbowych, portali społecznościowych, randkowych, sklepów online itp. Wszędzie tam podajemy osobiste dane takie jak wiek, email, zdjęcia, numer telefonu, adresy do wysyłki czy hasła.
Na co zwrócić uwagę w sieci,by dbać o swoje bezpieczeństwo?

 

Hasła
Teoretycznie do każdego konta powinniśmy mieć inne hasło, ponieważ jeżeli ktoś je pozna będzie miał dostęp do wielu dziedzin naszej działalności. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zapamiętać wielu haseł możemy wymyślić jeden trzon, a później dodawać do niego różne końcówki w zależności od portalu, do którego jest przeznaczone na przykład: Trzon!@zero1, Trzon!@zero2, Trzon!@zero3, Trzon!@zero4, Trzon!@zero5 i tak dalej... Ważne jest, by do hasła użyć wielkich liter, znaków specjalnych oraz cyfr - utrudni to zadanie potencjalnemu hakerowi. Warto również zainteresować się tematem menadżerów haseł.

 

Portale społecznościowe
Warto zwracać uwagę na to, kogo mamy w znajomych, dokładnie sprawdzać kogo przyjmujemy do tego grona. W końcu na swoich profilach bardzo często informujemy o osobistych sprawach takich jak wyjazd na wakacje, miejsce w którym się znajdujemy, z kim się spotykamy, co jemy, na co chorujemy itd.

 

Znaki wodne na zdjęciach
Jeżeli publikujesz swoje zdjęcia w niezbyt zaufanym miejscu lub przesyłasz je komuś, co do komo masz podejrzenie,że mógłby wykorzystać je bez twojej zgody - umieść na nich prosty znak wodny ze swoim imieniem i nazwiskiem lub nazwą firmy czy logo.

 

Wi-fi
Staraj się nie logować do publicznych sieci wi-fi. Zdolny haker, podłączony do tej samej sieci, może bardzo łatwo ściągnąć z naszego telefonu czy komputera interesujące go dane.
Jeżeli już przydarzy się tak, że nie masz wyboru, bo padła ci transmisja danych lub skończył się limit, to pamiętaj chociaż o tym, by absolutnie nie logować do banków czy portali społecznościowych. Zdjęcia z aparatu czy telefonu przesyłaj w zaufanych miejscach, by nie stracić ich bezpowrotnie.

 

Zainstaluj antywirusa
Istnieje wiele darmowych wersji dostępnych w internecie. Program będzie działać w tle i informować cię o niepokojących zdarzeniach oraz ostrzegać przed podejrzanymi treściami, stronami i plikami w internecie. Wiele osób nie jest tego świadomych, ale powinno się mieć też zainstalowany program antywirusowy w telefonie i na tablecie.

Komentarze

 • net-x

  04.04.2019 20:01

  Odnośnie bezpieczeństwa... Przede wszystkim nie wysyłajmy nikomu skanów naszych dokumentów. Często pojawiają się ogłoszenia o pracę, z atrakcyjną stawką. łatwy, szybki zarobek, ciekawe zlecenie, ale niestety bywa to pułapką. Jeśli ogłoszenie wydaje się dziwne, poszukaj danych danej firmy w Internecie, porównaj oficjalny e-mail z tym z ogłoszenia, a nawet zadzwoń do firmy i się dopytaj o takie podejrzanie wyglądające ogłoszenie.

  Oszuści podszywają się pod funkcjonujące na rynku firmy, aby zyskać wiarygodność, a ludzie niestety się na to łapią, połykając haczyk w postaci łatwego zysku i nie zgłębiając sprawy.

  Może to oczywiste, ale wciąż zdarzają się osoby, które wysyłają swoje wrażliwe dane i dopiero po czasie uświadamiają sobie, co zrobiły. Warto zatem wszędzie o tym wspominać :)

 • 05.04.2019 07:48

  Zgodnie z prawo, prawo do skanowania dokumentów maja TYLKO banki. Wszystkie inne maja obowiązek obsłużyć interesanta bez skanowania dokumentów - inaczej łamią prawo.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się