Fotografowanie telefonem komórkowym

Nie trzeba dowodzić, że warto jest robić zdjęcia telefonem komórkowym. Robi to wielu zawodowych fotografów światowej klasy. Powstało też wiele konkursów, w których króluje fotografia mobilna (między innymi: Mobile Photography Awards, iPhone Photography Awards, Android Photography Awards, Sony World Photography Awards, MIRA Mobile Prize, Smithsonian Photo Contest).

 

Według znanego powiedzenia:

“najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie”,

więc idealnie odnosi się to do telefonów komórkowych.

 

O czym należy pamiętać fotografując telefonem komórkowym

 

Włącz linie siatki
Najczęściej dostępna jest siatka dzieląca kadr na 9 części, zgodna z zasadami trójpodziału o którym wspominaliśmy w jednym z poprzednich artykułów. Linie siatki wyświetlone podczas robienia zdjęcia pomogą w prawidłowym komponowaniu kadru, równym ustawieniu linii horyzontu i sprawią że późniejsze kadrowanie w programie do obróbki może okazać się zbędne.

 

Wyłącz automatyczny flesh
Zasada podobna jak w przypadku aparatów kompaktowych, lustrzanek i bezlusterkowców - należy zapomnieć o istnieniu wbudowanej lampy. Daje ona bardzo sztuczny efekt, sprawia że oczy stają się czerwone, w nienaturalny sposób niweluje wszystkie cienie sprawiając, że twarz fotografowanej osoby staje się płaska oraz zmienia kolory (zmienia się balans bieli, więc zdjęcie staje się dziwnie żółte lub blado niebieskie).

 

Jako zoomu używaj nóg
Większość telefonów komórkowych nie ma wbudowanego zoomu optycznego lub ma go bardzo niewiele. Efekt przybliżenia jest spowodowany przybliżeniem elektronicznym (podobne możemy później zrobić w programie graficznym). Taki rodzaj przybliżenia nazywamy zoomem cyfrowym i niestety wiąże się on ze znaczną utratą jakości zdjęcia. Gdy chcesz bardziej wypełnić kadr fotografowanym obiektem - podejdź bliżej.

 

Wypróbuj tryb manualny
Warto pogrzebać w ustawieniach i sprawdzić, czy mamy możliwość ręcznego ustawienia parametrów ekspozycji (czasu naświetlania, ISO, otwarcia przysłony). Jeżeli mamy tryb manualny, otwiera on przed nami wiele możliwości znanych z lustrzanek, na przykład: malowanie światłem czy wykonywanie dobrych jakościowo zdjęć przy słabym oświetleniu. Warto jest wtedy też wykorzystać mały statyw do telefonów komórkowych, który można kupić już za około 10 zł.

 

Wykorzystaj to, że cały czas masz przy sobie aparat
Rób zdjęcia codziennie i publikuj je na portalach społecznościowych. Z każdego zdjęcia można się czegoś nauczyć, albo spytać o opinię innych użytkowników. Robiąc reportaże na ulicy lub fotografując ludzi, telefon komórkowy nie będzie się tak mocno rzucał w oczy jak lustrzanka - można więc fotografować zupełnie naturalne i niepozowane sytuacje.

 

 

Do modela trzeba podejść bardzo powoli i cicho, by móc zrobić zdjęcie bez użycia cyfrowego zoomu

Do tego modela niestety nie da się podejść na tyle blisko. Do wykonanie zdjęcia został użyty zoom cyfrowy w telefonie komórkowym - widać znaczną utratę jakości, ostrości i ziarno

Komentarze

  • 01.04.2019 19:49

    Jutro idę wymienić smartfona, gdyż padł był :)) ... zaszaleję fotograficzne z nowym sprzętem :))

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się