Fotografia analogowa: trójkąt ekspozycji

Ustawienia aparatu analogowego są podobne jak w przypadku współczesnego aparatu cyfrowego. Podczas fotografowania interesują nas trzy najważniejsze parametry: ISO, czas naświetlania oraz otwarcie przysłony - czyli tak zwany trójkąt ekspozycji.

 

Odpowiednie dobranie wszystkich parametrów będzie istotne dla właściwego naświetlenia zdjęcia. Podobnie jak w przypadku kompozycji, warto jest się nauczyć podstawowych zasad,  by później móc je z premedytacją łamać dla uzyskania zamierzonego efektu artystycznego (np: rozmazane postaci).

 

 

ISO

W przypadku fotografii analogowej mówimy o czułości filmu (kliszy fotograficznej) - jest to więc parametr, który ustalamy jako pierwszy (kupując odpowiednią kliszę). W przypadku tego projektu była to klisza o czułości 125 (tworząca małe ziarno, ale zgodnie z trójkątem ekspozycji, wymagająca dłuższego czasu naświetlania lub większego otwarcia przysłony).

 

 

Czas naświetlania

Ustawiany za pomocą pokrętła umieszczonego po lewej stronie aparatu. Wartości oznaczają najczęściej ułamki sekund - 250 to 1/250 sekundy dająca duże zamrożenie ruchu, 30 to 1/30 sekundy, przy której używaniu lepiej umieścić już nawet mały i poręczny aparat na statywie oraz wartości powyżej sekundy, które są przydatne do fotografii krajobrazowej, zjawisk astronomicznych czy malowania światłem.

 

 

Przysłona

Im mniejsza jest jej wartość, tym więcej światła pada na matrycę i tym jaśniejsze jest nasze zdjęcie oraz mamy większą głębię ostrości (poziom rozmycia tła). W aparacie analogowym jest ona regulowana za pomocą pierścienia znajdującego się na obiektywie.

 

 

Najprostszym sposobem na pomiar światła i prawidłowe ustawienie ekspozycji jest użycie światłomierza (zamontowanego w aparacie, osobnego urządzenia, aplikacji w telefonie lub poprzez użycie aparatu cyfrowego). O tym w następnym artykule.

 

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się