Kompozycja: zasada trójpodziału

 

Na pewno każdy z nas wiele razy widząc jakieś zdjęcie, uznał że jest bardzo dobre, ale nie potrafił powiedzieć, co powoduje że dane zdjęcie mu się podoba. W dużej mierze zależy to od kompozycji zdjęcia, czyli  sposobu rozmieszczenia elementów w taki sposób, by tworzyły one estetyczną, harmonijną i spójną całość. W tym cyklu omówimy zasady kompozycji fotografii wraz z przykładami.

 

Jedną z podstawowych zasad kompozycji jest reguła trójpodziału. Robiąc zdjęcie staramy się podzielić widziany w wizjerze lub na ekranie obraz na dziewięć równych części (tworząc dwie linie w pionie i dwie w poziomie). W łatwy sposób można pomóc sobie w wykonaniu poprawnej kompozycyjnie fotografii, ponieważ w wielu aparatach i telefonach komórkowych istnieje możliwość włączenia widoku siatki, która będzie widoczna podczas robienia zdjęcia.

 

Dlaczego to takie istotne?

Zasada trójpodziału w fotografii, kompozycja fotograficzna 

 

Przecięcia linii pomocniczych nazywamy mocnymi punktami fotografii. To w tych punktach lub w ich pobliżu powinniśmy umieszczać najważniejsze na naszej fotografii elementy.
Są one wtedy bardziej wyeksponowane, widoczne i podświadomie wiemy że są to elementy najistotniejsze. To na tych punktach najprawdopodobniej w pierwszej kolejności skupi się wzrok osoby oglądającej fotografię. To szczególnie ważna informacja dla osób chcących się zajmować fotografią reklamową - musimy wiedzieć dokładnie jakie efekt chcemy osiągnąć, gdzie odbiorca reklamy ma spojrzeć, gdzie ma znaleźć się reklamowany produkt by wszystkie jego najlepsze cechy były odpowiednio wyeksponowane.

 

Zastosowanie tej zasady jest też bardzo użyteczne w fotografii krajobrazowej, kiedy nie możemy zdecydować się gdzie umieścić linie horyzontu. Na dole, na środku, na górze, a może w ogóle nie powinna być ona widoczna? Odpowiedź jest truizmem: to zależy. Gdy chcemy pokazać, więcej nieba na którym na przykład znajdują się bardzo ciekawe chmury, lepiej byłoby umieścić linię horyzontu na dolnej linii kompozycyjnej. Jeśli jednak chcemy pokazać elementy znajdujące się na pierwszym planie, a niebo ma być tylko tłem, lepiej byłoby umieścić horyzont na linii górnej.  

 

Na powyższej fotografii interesujące są zarówno chmury jak i ludzie, którzy pomimo zbliżającej burzy spacerują po plaży. W tym przypadku linie mogą być pomocne w równym ustawieniu linii horyzontu

 

Na tym zdjęciu najciekawsza jest woda i smugi jakie pozostawiła na niej motorówka - więc woda jako główny temat zajmuje największą część kadru

 

W mocnym punkcie został umieszczony element na który powinniśmy zwrócić uwagę - łódź

 

W mocnym punkcie został umieszczony element na który powinniśmy zwrócić uwagę - łódź

 

W tym przypadku znowu mamy łódź w mocnym punkcie, ale również linię horyzontu na linii trójpodziału


Gdy korzystamy już z siatki pomocniczej, warto używać jej również do odpowiedniego ustawienia zdjęcia - dzięki siatce mamy punkt odniesienia, aby ustawić widoczne na zdjęciu ściany budynków równo w pionie, a na przykład linie balkonów równo w poziomie.

 

Podsumowując: co podczas fotografowania warto zamieścić w mocnych punktach i na liniach siatki trójpodziału? Przykłady

 • oczy fotografowanej osoby
 • linię horyzontu
 • sylwetkę osoby fotografowanej na tle krajobrazu
 • charakterystyczne elementy kolorystyczne
 • w kompozycji kulinarnej: główne danie
 • budynki, które chcemy w jakiś sposób wyróżnić

 

Figi

 

Zeleni Venac, Beograd, Serbia

 

Przeprawa promowa między Kazimierzem Dolnym, a Janowcem

 

 

 

Komentarze

 • lissa

  09.03.2019 23:52

  Czytelnia coraz ciekawsza

 • net-x

  11.03.2019 16:36

  Ciekawy tekst, dla mnie to coś nowego, nie znałam tej reguły, w kwestii kompozycji działałam na zasadzie wyczucia

  • vika38

   19.03.2019 21:38

   @net-x: O tej zasadzie wiedziałam, bo maluję czasami tradycyjnie - pędzlem, farbami i na płótnie.
   Nie zawsze jednak stosuję, częściej tak jak Ty - na wyczucie..)

 • margaretka

  21.03.2019 20:48

  Za zwyczaj jak chce coś bardziej uwypuklić celuje fokusem...
  Ale muszę pomyśleć o siatce bo nie zawsze można pokazać ostrością w punkt

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się