Fotografia analogowa: zakładanie kliszy do aparatu

Przed przystąpieniem do tworzenia zdjęć analogowych dobrze jest przemyśleć wcześniej temat jaki chcemy zrealizować, co chcemy przekazać za pomocą fotografii, jakich użyć technik, jak ustawić aparat, co powinno się znaleźć w kadrze itp.

 

Dzięki studenckiemu klubowi filmowo-fotograficznemu Fokus działającemu przy Politechnice Warszawskiej, miałam ten luksus, że po długiej przerwie w fotografii analogowej, pierwsze zdjęcia mogłam wykonać w studiu fotograficznym przy profesjonalnym oświetleniu, bardzo dobrym aparatem średnioformatowym Mamiya RZ67. W takich warunkach miałam czas na zaplanowanie wszystkich kadrów, odpowiednie ustawienie światła, parametrów aparatu oraz konsultacje pomysłów z osobami zajmującymi się od dłuższego czasu tradycyjną fotografią.

 

 

Jak założyć kliszę fotograficzną

W przypadku tego aparatu, najpierw odczepiamy wymienną kasetę. To w jej wnętrzu znajduje się poprzednia, naświetlona klisza i szpule na które będziemy naciągać nowy film. Dzięki zastosowaniu tego typu kaset możemy zmieniać je w trakcie pracy - na przykład mieć założony film czarno-biały, kolorowy, o wysokiej lub o bardzo niskiej czułości. Element ten przez użytkowników często jest potocznie nazywany dupką. Umożliwia również zmianę położenia zdjęcia (pion-poziom) bez konieczności obracania aparatem, który nie należy do lekkich. Przy zmianie kaset należy pamiętać też o wyjęciu blaszki, która zapobiega naświetleniu zdjęcia wtedy kiedy tego nie chcemy.

 

Zakładanie kliszy fotograficznej krok po kroku

Na początku otwieramy kasetę odblokowując ją bocznym przyciskiem. Jest to zabezpieczenie przed przypadkowym otworzeniem się klapy i prześwietleniem fragmentu kliszy, który wtedy nie będzie nadawać się do zrobienia zdjęcia. Szpulę zamieniamy miejscami, tak by o tę pustą można było zaczepić początek nowego filmu. Odpakowujemy nowy film i odklejamy ostrożnie papierowy pasek uważając, by nie rozwinąć kliszy. Umieszczamy film w kasetce, przeciągamy go przez tylną ściankę, zaczepiamy o pustą szpulę i naciągamy do miejsca oznaczonego strzałką (należy to dopasować do miejsca oznaczonego w aparacie - niestety w każdym aparacie wygląda to trochę inaczej). Oczywiście po samym opisie może być trudno powtórzyć tę czynność, ale w internecie można znaleźć wiele filmów, na których jest to pokazane krok po kroku do określonych modeli aparatów. Po ustawieniu filmu w odpowiednim miejscu możemy złożyć całą kasetę i zamontować ją przy aparacie. Teraz pokrętłem po prawej stronie należy nakręcić klisze do momentu, aż wskaźnik pokaże 1 i zablokuje się.

 

 

W tym momencie aparat jest gotowy do wykonywania zdjęć.

Przed każdym zrobieniem zdjęcia należy przekręcić kliszę poprzez dociśnięcie do samego końca dźwigni umieszczonej z prawej strony - wtedy z lewej strony widzimy zmieniony numer klatki oraz pojawia się możliwość podglądu obrazu w kominie, gdzie widzimy obraz w odbiciu lustrzanym.

 

W następnym artykule: jak odpowiednio ustawić aparat by wykonać poprawne zdjęcie

Komentarze

  • sulek3

    04.03.2019 22:03

    Nareszcie ten portal zaczyna jakoś wyglądać. Obserwuję od dawna, ale dopiero teraz się zarejestrowałem żeby dodać komentarz. Dobre słowo się należy:-) Dobre artykuły i własne zdjęcia, oby tak dalej!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się