Fotografia przedmiotu - zabawa, nauka, marketing

Fotografia nie zna ograniczeń i dzieli się na wiele dziedzin. Każdy w niej znajdzie coś dla siebie. Fotografia portretowa, fotografia przyrody, fotografia architektury, fotografia sportowa, fotografia podwodna, fotografowanie z powietrza, fotografia przedmiotu – fotografować można wszystko i (prawie) wszędzie. Różne dziedziny mają swoje wymagania, mają swoje wady i zalety.

W fotografii portretowej liczą się warunki atmosferyczne i cierpliwość modela. Fotografia przyrody, w przypadku fauny, wymaga cierpliwości i czasami szczęścia, a w przypadku flory ma swoje bogatsze i biedniejsze miesiące w „modele”. Fotografia architektury wymaga przemieszczania się, zmiany zachodzą wolno i po pewnym czasie musimy wyruszać w coraz dalsze wyprawy, by utrwalić coś nowego.

Każda z dziedzin czegoś od nas wymaga, ale też daje coś od siebie – piękne zdjęcia. Nie zawsze chce nam się jednak wyjść z domu na kolejną sesję. Gdy pogoda za oknem nie zachęca do wyjścia w plener, albo gdy zdrowie na to nie pozwala, ciekawym pomysłem jest urządzenie domowej sesji fotograficznej.

https://pixabay.com/pl/mas%C5%82o-sk%C5%82adnik-%C5%BC%C3%B3%C5%82ty-gotowania-1449453/

Fotografia przedmiotu jest interesującą alternatywą, która wbrew pozorom nie jest łatwa, a od fotografa wymaga bardzo dobrej znajomości zasad fotografii i obsługi aparatu. Taki rodzaj fotografii dodatkowo poprawia nasz warsztat, ponieważ próbujemy wciąż nowych ustawień w aparacie. Fotografować można wszystko co mamy pod ręką i tylko od nas zależy czy uda się pokazać dany przedmiot w interesujący sposób. W fotografii przedmiotu ograniczyć nas może tylko i wyłącznie nasza wyobraźnia.

Amatorska zabawa w domową fotografię jest praktycznie bez kosztowa, ponieważ jako rekwizyty wykorzystujemy dowolne posiadane przez nas przedmioty. Zabawki dzieci, warzywa i owoce, przyprawy, książki, płyty, różnego rodzaju urządzenia, narzędzia – to tylko niewielka część z dostępnych rekwizytów. Wystarczy tylko (a w zasadzie aż) dostrzec potencjał danego przedmiotu, a następnie zaaranżować kompozycję w taki sposób, by podkreśliła ona ten potencjał. Jedynym naszym wkładem będzie cierpliwość włożona w kolejne próby uzyskania jak najlepszego i satysfakcjonującego nas efektu. Inną zaletą tego rodzaju fotografii jest nieograniczona możliwość dowolnego aranżowania kompozycji. W dowolny sposób można dobierać tło, zestawiać ze sobą różne przedmioty czy manipulować oświetleniem.

https://pixabay.com/pl/zabawki-kaczki-z-tworzyw-sztucznych-535335/

Fotografowane przez nas przedmioty nie staną się w pewnym momencie niecierpliwe i niechętne do współpracy. Po raz kolejny wszystko zależy od nas – sesja skończy się po wyczerpaniu naszej cierpliwości czy wolnego czasu. W każdej chwili można też sesję przerwać i wrócić do niej gdy tylko znajdziemy znów na to czas i ochotę. Fotografia przedmiotu jest ciekawą dziedziną, z którą mamy do czynienia na co dzień, ale często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Wszelkie broszury reklamowe, ulotki, gazetki, zdjęcia poglądowe na aukcjach internetowych powstają nie tylko w studiach wyposażonych w profesjonalny sprzęt. Bardzo duża część zdjęć powstaje w zaciszu  domowym, a autorom najlepszych i najciekawszych zdjęć może przynieść wymierne korzyści. Dobre ujęcia przykują uwagę potencjalnego kupca i zachęcą go do kupna danego produktu. O tym, że fotografia przedmiotu/produktu nie jest tak łatwą dziedziną fotografii niech świadczy ilość publikacji na jej temat.

https://pixabay.com/pl/handmade-myd%C5%82o-zimny-proces-1139554/

Prawie każdy podręcznik do fotografii posiada rozdział dotyczący fotografowania przedmiotów, istnieją specjalne kursy dla osób chcących szybko rozwinąć się w fotografowaniu przedmiotów. Jeżeli jednak chcemy po prostu dobrej zabawy z aparatem nie wychodząc z domu, jeżeli nie mamy celów zarobkowych związanych ze sprzedażą danego przedmiotu, to na początek warto spróbować swoich sił jako amator. To, jak dzięki kolejnym próbom pozna się możliwości aparatu i kolejne ustawienia, zaprocentuje w przyszłości i przyda się również w plenerze.

Mam nadzieję że uda mi się kogoś zachęcić do spróbowania swoich sił w fotografii przedmiotu, co powinno przynieść ogrom zabawy.

 


Artykuł został napisany przez użytkownika snapshot w ramach konkursu Użytkownicy o fotografii. 

Komentarze

 • 25.01.2019 15:54

  Wielkie gratulacje Damian!
  Kolejny raz pokazałeś, że fotografia to Twoja prawdziwa pasja.
  Dobrze napisany artykuł, dobre zdjęcia. Brawo TY! :)

  • 26.01.2019 07:09

   @JoannaKK: bardzo mi miło że Ci się spodobało :) Pozdrawiam

 • net-x

  25.01.2019 17:29

  Super :)
  Zaczęłam czytać i aż się zdziwiłam, że czytam artykuł, a nie reklamę... I dojechałam do samego końca i przeczytałam dopisek ;) Ciekawy temat, akurat na te zimowe dni.

  • 26.01.2019 07:11

   @net-x: Jak ja bym chciał żeby minimum raz w tygodniu pojawiał się jakiś artykuł... Pozdrawiam

 • dorota84

  26.01.2019 18:06

  Nie zaglądałam do Czytelni z wiadomych powodów i przegapiłam:) Jeszcze raz gratuluję:)

  • 27.01.2019 12:01

   @dorota84: dziękuję raz jeszcze :) Pozdrawiam

 • lissa

  28.01.2019 21:06

  Fajny tekst , dobrze się czyta .Brawo za ciekawy artykuł .

  • 29.01.2019 07:11

   @lissa: Dziękuję i pozdrawiam

 • ijjn

  14.02.2019 12:55

  Poczytałam. Jest wśród nas lub raczej było kilka osób, które z żarówek, spinaczy itp. tworzyły bohaterów całych serii udanych zdjęć. To jest rzeczywiście fajny materiał.
  No i uważam, że możesz podrzucać tu takie artykuły, to wówczas może będzie przynajmniej raz w tygodniu :)

  • 15.02.2019 19:34

   @ijjn: raczej nie ma zainteresowania nimi ;) Pan Żarówka to była najpiękniejsza seria domowych fotek jakie widziałem. Stworzenie postaci, różnych scenografii, zawodowy warsztat... Poezja.

  • net-x

   16.02.2019 18:32

   @snapshot: Wielokrotnie w puzzlach natknęłam się na żarówkowe postaci i muszę przyznać, że były to rewelacyjne, niezwykle twórcze fotki. Autorowi można pozazdrościć inwencji i umiejętności.

  • 17.02.2019 21:04

   @net-x: proszę bardzo: https://m.fotosik.pl/u/videll/album/1509837 Najpiękniejszy album który powstał w domu... Było kilka osób, które oczarowały mnie domowymi fotkami, ale Basia sprawiła że czekałem na kolejne zdjęcia jak dziecko na cukierek :) Z kolei Asia Gonzki pięknie pokazywała zwykłe przedmioty w magiczny sposób... Gdybym mógł w artykule wspomóc się fotkami Użytkowników... A tak reklama stockowych ujęć, a nie prac wybitnych Fotosikowcow :( Jest jeszcze kilka fajnych tematów, które wzbogacone zdjęciami Użytkowników dały by chyba ciekawe artykuły. Nie ma ich kto pisać, bo nawet najlepszych nikt już nie dodaje...

  • net-x

   18.02.2019 20:51

   @snapshot: Oo dziękuję bardzo za podlinkowanie. Te prace robią wrażenie :) Szkoda, że nowe tego typu historie się tu nie pojawiają.

  • vika38

   07.03.2019 16:43

   @snapshot: No tak... Basia Videll i Jej Pan Żarówka ! Kto nie pamięta? Kto nie czekał ? Tak samo czekaliśmy na fotki Asi Gonzki i na zdjęcia oraz wspaniałe komentarze Krzysztofa50. W ogóle te Osoby oprócz pięknych zdjęć cudownie rozmawiały z Nami. Fajnie że to przypomniałeś.. dzięki ;)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się