Zdjęcia a prawo do ochrony prywatności

pexels-photo

Zdjęcia a prawo do ochrony prywatności

Ochrona danych osobowych to w ostatnim czasie bardzo ważna rzecz. Udostępnianie swoich danych może być groźne dla każdego z nas. Udostępnianie danych osób trzecich jest zakazane i może być karalne. Warto pamiętać, że także twarz i wygląd człowieka mogą być zaliczane do „danych osobowych” i podlegać ochronie.

 

Dane osobowe i ich ochrona

Dane osobowe to zgodnie z prawem wszystkie te informacje, które pozwalają zidentyfikować poszczególnych ludzi. Do tych danych należą m.in.:

  • imię i nazwisko;
  • adres;
  • numer PESEL;
  • numer dowodu osobistego;
  • miejsce zatrudnienia/nauki;
  • wizerunek.

Wszystkie powyższe dane, a także wiele innych, w zależności od sytuacji, podlegają ochronie prawnej. O ile w przypadku serwisów fotograficznych takich jak Fotosik.pl nie ma problemu z ujawnianiem danych takich jak imię, nazwisko czy PESEL osób trzecich, o tyle może pojawić się problem z ujawnianiem wizerunku.

 

Publikacja zdjęć z wizerunkiem osób trzecich

Jeszcze kilkanaście lat temu nie było problemu z publikacją zdjęć osób trzecich. Zdjęcia publikowane w prasie były wykonywane na zlecenie lub podczas wypadków, spotkań czy imprez masowych. Bardzo rzadko zdarzało się, że opublikowano prywatne zdjęcie osoby bez jej zgody. Obecnie robimy setki fotografii, które następnie zamieszczamy na internetowych serwisach ze zdjęciami czy w mediach społecznościowych. Mało kto zastanawia się nad tym czy osoby znajdujące się na zdjęciu chcą pokazać się publicznie. Należy jednak pamiętać, że bez uzyskania zgody, co najmniej ustnej, nie powinniśmy zamieszczać w sieci zdjęć z wizerunkiem żadnej osoby, ponieważ może się to wiązać z przykrymi konsekwencjami.

 

Czym może grozić publikacja zdjęć bez zgody osób fotografowanych?

W najlepszym wypadku osoba, która znajduje się na zdjęciu może poprosić o jego usunięcie z serwisu internetowego lub mediów społecznościowych. W gorszym wypadku publikacja takiego zdjęcia może skończyć się w sądzie.

Jak zabezpieczyć się przed problemami związanymi z naruszeniem prywatności?

Najprostszym sposobem jest niepublikowanie zdjęć z wizerunkiem innych osób lub zapytanie ich o zgodę. Osoby bardziej przezorne mogą poprosić o wyrażenie takiej zgody na piśmie. Dzięki temu w razie problemów można udowodnić, że osoba ukazana na zdjęciu wyraziła zgodę na publikację.

 

W obecnych czasach doszło do sytuacji, gdy z jednej strony bronimy się przed inwigilacją ze strony służb specjalnych, z drugiej strony sami udostępniamy tysiące danych o sobie i osobach trzecich. Przed publikacją każdego zdjęcia z wizerunkami innych osób należy bardzo dobrze zastanowić się czy jest to konieczne. Warto pamiętać, że publikacja zdjęcia np. z imprezy dla jednych jest świetną zabawą a innym może zniszczyć karierę zawodową lub życie prywatne.

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się