Serwisy stockowe – co to takiego?

 

apple-mac-nyon-theme-retro


Serwisy stockowe to wielkie wirtualne magazyny zdjęć. Fotografowie dodają tam zdjęcia, a klienci mogą je kupować. Serwisy te działają w sieci i z roku na rok są coraz bardziej popularne.

 

Serwis stockowy dla fotografa

Jeszcze kilkanaście lat temu na zdjęciach mogli zarobić tylko nieliczni. Sprzedaż fotografii była mocno ograniczona, stąd też zdjęcia Kowalskiego czy Nowaka nie miało szans na znalezienie się w poczytnym piśmie dla kobiet, poradniku samochodowym czy serwisie informacyjnym. Dziś jest zupełnie inaczej. Oczywiście za zdjęcia znanych i cenionych fotografów należy słono zapłacić, ale również fotograf amator może nieco zarobić. Obecnie wystarczy zarejestrować się na jednym z wielu dostępnych serwisów, dodawać swoje zdjęcia i otrzymać za nie zapłatę. Jeśli fotografie się spodobają kupi je wielu klientów serwisu i można liczyć na całkiem pokaźne zarobki.

 

Serwis stockowy dla klienta

Klientem serwisów stockowych są bardzo różni ludzie. Najczęściej zdjęcia kupują wydawcy prasy, serwisów internetowych, firmy marketingowe oraz firmy zajmujące się tworzeniem stron internetowych. Warto wiedzieć, że obecnie tylko nieliczne zdjęcia w prasie czy mediach internetowych są wykonywane przez wykwalifikowanych i zatrudnionych w wydawnictwach fotografów. Większość fotografii jest kupowana w serwisach stockowych. Uważni czytelnicy prasy i mediów internetowych z pewnością nieraz widzą tę samą fotografię przy różnych artykułach w różnych mediach – to właśnie przykład dobrego zdjęcia stockowego.

 

Popularne serwisy stockowe

W sieci funkcjonuje wiele serwisów stockowych. Większość z nich jest ogólnodostępna, przez co można tam znaleźć zdjęcia wykonane przez autorów z całego świata. Ilość fotografii liczona w milionach sprawia, że każdy znajdzie zdjęcie, które świetnie pasuje jako ilustracja do każdego tekstu. Do najpopularniejszych serwisów tego typu należą:

Wszystkich zainteresowanych fotografią stockową zachęcam do odwiedzenia powyższych stron i zapoznania się z nimi. Bardzo możliwe, że fotografia stockowa stanie się dla wielu z użytkowników Fotosika dodatkowym źródłem dochodu.

Komentarze

 • 31.01.2016 11:53

  Dzięki za informację. Bardzo przydatna.
  Jednak jako użytkownik Fotosika sądzę, że warto byłoby nie tylko wskazywać srewisy.
  A może wzbogacić Fotosik o taki dział ??? ...
  Zainteresowani Użytkownicy nie musieliby zmieniać portalu i Fotosik też mógłby mieć korzyści ...
  Wydaje się, że ogromna ilość prac Fotosikowiczów znalazłaby uznanie u kupujących zdjęcia ::

  • videll

   02.02.2016 07:33

   @margraf: Jakiś czas temu zainteresowałam się takimi serwisami, od jakiegoś często czytając różne artykuły w Internecie zaczęłam zwracać uwagę na dołączone tam zdjęcia . czasem faktycznie pojawiają się te same i niektóre już znam. Wniosek, taki onet kupi kilka i potem pod każdym artykułem na podobny temat zamieszcza tylko to jedno i to samo. A w takich serwisach zdjęć o podobnej tematyce jest miliony obecnie. Jako , że mnie już jakiś czas temu wkręciła mocno fotografia produktowa, to serwis fotolia znam już jako użytkownik ... na razie skończyło się na tym że mam tam 3 prace, które zniknęły w tych milionach i przez to szybko zniechęciłam się ...
   Twój pomysł na powiązanie fotosika z takim serwisem spodobał mi się , mógł by fotosik pomóc odnaleźć się w takich serwisach, jak się zareklamować itp ... bo puki co to moje zdjęcia tam ... przepadły w tym gąszczu ...

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się