Zdjęcia zapisywać w RAW czy JPG?

W środowisku fotografów wciąż trwa spór, czy wybrać RAW czy JPG? Bezdyskusyjnie, format RAW pozwala nam na więcej możliwości. Będziemy mogli poddać zdjęcie dowolnej obróbce. Natomiast jakakolwiek zmiana, np balansu bieli w JPG może drastycznie zmienić całą kolorystykę zdjęcia. Kiedy jednak warto wybrać format JPG?

Warto zdecydować się na format JPG gdy...

Gdy dobrze znamy warunki, podczas których będziemy fotografować. Warto jednak pamiętać, że jest to dość ograniczony format zapisu zdjęć.

Plusem wyboru JPG jest:

 • szybkość zapisu
 • waga pliku
 • kompresja - możemy wykonać większą ilość zdjęć. Jest to bardzo przydatna możliwość podczas wykonywania zdjęć seriami - przy RAW bufor często się zapycha.

Który format zapisu zdjęć wybieracie?

Komentarze

 • 05.10.2018 20:12

  Kilkanaście zdań rozwiewa wątpliwości .raw czy .jpg. Jesteście lepsi w kompresji niż winrar. No i te uzasadnione pogrubienia. Miodzio artykuł.

 • 05.10.2018 20:13

  Myślę że więcej czasu zeszło na edytowanie tekstu niż na jego pisanie.

 • giga-grzmot

  06.10.2018 10:58

  robię w rawach... ;)))

  • 08.10.2018 10:01

   @giga-grzmot: A ja różnie robię :))). Kiedyś zapisywałem zdjęcia w RAW-ach jednak doszedłem do wniosku, że to niczego nie załatwia. Źle naświetlone, nieostre bądź nie mieszczące się w rozpiętości tonalnej matrycy pliki niczym się nie uratuje, w żadnym formacie zapisu. Kompensację balansu koloru, kadrowanie, ostrość obrazu a nawet bardziej złożoną obróbkę z powodzeniem można wykonać na JPG-ch bez utraty ich jakości. Wszystko zależy od obsługującego program graficzny. Zapisy w RAW-ach powodują przy tym nadmierne obciążenie bufora spowalniając np: fotografowanie seryjne. A poza tym życzę powodzenia i radości z fotografowania podczas obróbki kilkuset plików zdjęć, po powrocie na przykład z wycieczki lub sesji fotograficznej.
   Ja RAW- w obecnej chwili stosuje wyjątkowo podczas zapisu RAW+JPG dla zabezpieczenia się. Tak na wszelki wypadek. Ale to wyjątkowe sytuacje. Bardziej skupiam się na ustawieniach aparatu.

 • giga-grzmot

  09.10.2018 20:30

  ...robiąc w rawach widzę OGROMNĄ różnicę ...może to kwestia sprzętu... :) wiele zdjęć nawet Tutaj pokazywanych "uratowałem" właśnie że zapisane w rawie były... kiedy kupiłem pierwszy aparat z możliwością robienia rawów to faktycznie podchodziłem do nich sceptycznie... ( właśnie ze względu wagi zdjęcia ) ...z czasem przemogłem się do nich... przerabianie ich to faktycznie pochłaniacz czasu ;) ale jak są ok , to idzie szybko :))) natomiast nie do końca udane , a na tyle dobre fotki że żal ich wyrzucać , uratować można tylko z rawa... wiele zdjęć które na pierwszy rzut oka nie nadawały się do niczego zostały skutecznie "wywołane" ... z jotpega nie jest mi łatwo nawet odzyskać naturalny balans bieli... przy dzisiejszych sztucznych źródłach światła nie najlepszej jakości raw daje taką możliwość ( mi ) dawniej gdy królowały żarówki albo lepsze halogeny było łatwiej dawały podobną barwę światła...

 • net-x

  11.10.2018 23:10

  A ja w sumie nie wiem... O istnieniu RAWów wiem, ale nigdy nie zastanawiałam się nawet nad jego użyciem. Dla osób, które fotografią zajmują się dłużej pewnie temat RAWów jest bliższy i wiedzą, kiedy lepiej ten format zastosować i jak wykorzystać jego atuty, natomiast osobom mniej obcykanym z dobrą fotografią ten temat jest raczej obcy.

  Mnie tu brakuje więcej treści, informacji kiedy lepiej zastosować RAW, w jakich sytuacjach może się przydać i dla porównania przydałoby się jakieś zdjęcie tego samego obiektu w RAWie i JPG, żeby to porównanie było szersze.

  Tekst właściwie narzuca wybór JPG, wymieniając zalety tego formatu, a fajniej byłoby szerzej poczytać o obu formatach, żeby samemu móc ocenić, co i kiedy jest lepszym wyborem.

 • ijjn

  16.12.2018 18:46

  Informacje można znaleźć poza Fotosikiem :)
  https://kameralna.com.pl/raw-vs-jpeg-dlaczego-wole-pliki-raw/
  https://fotoblogia.pl/7312,raw-kontra-jpg-co-powinienem-wybrac-poradnik
  https://fotografiadlaciekawych.pl/index.php/2012/06/22/raw-czy-jpg-co-jest-lepsze-i-do-czego/
  https://www.spidersweb.pl/2015/05/raw-czy-jpg.html
  Przykładowo. Jest tego mnóstwo!

 • ijjn

  16.12.2018 22:08

  Tu fajnie wyjaśnione: https://waskiel.pl/jpeg-czy-raw.html

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się