Aparat z wymienną optyką dla początkujących. 5 praktycznych porad które ułatwią Ci zakup wymarzonego sprzętu.

Aparat z wymienną optyką dla początkujących

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z fotografią coraz częściej wybierają sprzęt z wymienną optyką. Obecnie na rynku można dostać zarówno lustrzanki, jak i bezlusterkowce, które mają wymienną optykę. Dzięki temu pozwalają na uzyskaniu ciekawych efektów i wysokiej jakości obraz, który można później poddać obróbce. Na, co dokładnie zwracać uwagę przy wyborze aparatu z wymienną optyką, który będzie służył osobie, które dopiero zaczyna swoją przygodę z fotografią?

Po pierwsze prosta obsługa

Jeżeli nigdy wcześnie nie mieliśmy w ręku aparatu z wymienną optyką, to na początek nie powinniśmy sięgać po zaawansowane modele z wyższej półki. Na początek najlepiej wybrać prosty model, który pozwoli nam opanować postawy fotografii, a także obsługi tego rodzaju sprzętu. W przypadku osób początkujących, im prostszy model, tym lepszy. Zbyt skomplikowany sprzęt, który wymaga już znajomości zasad fotografii i manualnych nastaw dla uzyskania pożądanego efektu, może zrazić początkującego fotografa, który przez to przestanie rozwijać swoją pasję.

Parametry sprzętu i zawartość zestawu

Zanim zabierzemy się za wybór sprzętu, musimy zadać sobie pytanie, w jakim rodzaju fotografii chcemy się specjalizować i pod tym kątem dobierać sprzęt i jego parametry. Kiedy będziemy mieć ustalone, na czym nam najbardziej zależy, o wiele łatwiej będzie nam dobrać odpowiedni aparat. Warto też zwrócić uwagę na to, co dołączone jest do zestawu od producenta albo co dodaje prywatny sprzedawca, który sprzedaje swój stary sprzęt. Chodzi tutaj głównie o dodatkowe obiektywy, które znacznie rozszerzają funkcjonalność aparatu.

Lustrzanka czy bezlusterkowiec?

Jeszcze kilka lat temu odpowiedź na to pytanie byłaby jedna – lustrzanka. Dzisiaj to nie jest już takie oczywiste, gdyż wiele aparatów bezlusterkowych oferuje możliwość wykonywania zdjęć w jakości, jaką do niedawna oferowały wyłącznie lustrzanki przeznaczone dla profesjonalistów. Tutaj też trzeba zadać sobie pytanie, jakie zdjęcia i w jakich warunkach będziemy wykonywać najczęściej. Bezlusterkowce zazwyczaj są mniejsze i lżejsze od lustrzanek, przez co coraz chętniej wybierane są przez osoby zainteresowane fotografią podróżniczą czy reportażową. Lustrzanki za to mają z reguły lepiej reagujący autofocus i większe możliwości rozbudowy sprzętu.

Wygląd aparatu to także ważny czynnik

Chodzi tutaj nie tylko o względy estetyczne, chociaż dla wielu osób design będzie miał duże znaczenie. Trzeba jednak pamiętać, że najlepiej wybierać aparaty o ergonomicznym kształcie. Dlatego, zawsze przed zakupem, o ile to jest tylko możliwe, warto „przymierzyć” aparat do siebie. Dzięki takiej przymiarce będziemy mogli sprawdzić, czy aparat dobrze leży w dłoni i czy wygodnie będzie nam go używać. Dodatkowo, jeżeli decydujemy się na używany sprzęt, trzeba zwrócić uwagę czy korpus oraz elementy optyczne nie mają zarysowań lub pęknięć, gdyż może to świadczyć o tym, że aparat był używany w nieodpowiednich warunkach i może nie działać poprawnie.

Aparat nowy czy używany?

Zakup nawet prostego sprzętu z wymienną optyką to duży wydatek, dlatego wiele osób skłania się ku używanemu sprzętowi. Tutaj trzeba bardzo uważać na to, z jakiego miejsca się kupuje. Dlatego warto rozważyć zakup aparatu w komisie fotograficznym, np. takim jak sklep fotograficzny e-oko.pl. Dzięki temu, że jest to sklep internetowy, klient ma takie same uprawnienia, jak w innych sklepach działających w sieci np. możliwość zwrotu produktu w terminie 14 dni od zakupu, otrzymuje także gwarancję serwisową. Z uwagi na to, że jest to komis specjalistyczny, klient otrzymuje również możliwość skorzystania z fachowej pomocy doradcy. Zobacz również "Komis fotograficzny, czyli jak bezpiecznie (i niedrogo) kupić używany sprzęt fotograficzny?".