Fotografia portretowa w plenerze. Na warto zwrócić uwagę?

Każdy fotograf wie, że fotografia portretowa w plenerze to spore wyzwanie. Dobrze wykonane zdjęcie portretowe w plenerze składa się z wielu istotnych elementów i "warstw". Jeśli planujemy sesję zdjęciową w plenerze, powinniśmy wiedzieć o kilku ważnych aspektach:

Ostrość w fotografii portretowej w plenerze

Ostrość to podstawa każdej dobrej fotografii. Nie warto ustawiać aparatu w trybie automatycznym. Gdy ustawimy punkt ostrości ręcznie, uzyskamy pełną kontrolę i zdecydujemy który z nich jest najważniejszy.

Zapisywanie zdjęć w formacie RAW

Warto wykonać zdjęcia w formacie RAW, który jest cyfrowym negatywem. Dzięki temu formatowi, zdjęcia można obrabiać w programie graficznym bez obaw o stracenie jakości fotografii.

Naturalne światło

W fotografii plenerowej najważniejsze jest naturalne światło. Ważne, by zdjęcia portretowa wykonywać w cieniu. Światło słoneczne jest za ostre przez co tworzy cienie na twarzy i bardzo trudno jest ustalić balans bieli. Najlepszą porą na zdjęcia portretowe w plenerze to te wykonane w okolicach świtu lub zmierzchu, ponieważ mamy większą kontrolę nad światłem. Dodatkowo możemy sięgnąć po lampy błyskowe, by kontrolować i modyfikować światło.

Szeroko otwarta przesłona 

Ważne by punkt ostrości zawsze był ustawiony na oczach fotografowanej osoby. Istotne jest również by aparat miał szeroko otwartą przesłonę. Dzięki temu tło stanie się rozmyte i powstanie efekt zwany "bokeh". Efekt ten tworzy nieostrość obiektów, które znajdują się poza głębią przez co fotografowana postać staje się jeszcze bardziej wyrazista.

Komentarze

  • MarcinBig

    04.11.2018 08:55

    Popraw tytuł... Plizz

  • lissa

    15.12.2018 22:40

    Przepisane z inernetu , bardzo ogólnikowe , sama znajdę lepsze porady . Dla kogo Wy to piszecie.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się