Jaki laptop do 3000 zł dla studenta?

Studiujesz? Jeśli tak, komputer jest nieodzownym narzędziem Twojej pracy – bez względu na to, jaki kierunek wybrałeś. Będziesz z niego korzystał nie tylko w domu czy akademiku, przygotowując się do zajęć, ale również na sali wykładowej czy w przerwach między zajęciami. A skoro tak, najlepszym rozwiązaniem będzie laptop. Jaki wybrać w cenie do 3000 zł?

Budżet w okolicach 3000 złotych pozwala Ci wyposażyć się w dobrej jakości sprzęt, który sprawdzi się nie tylko do wykonywania notatek czy przeglądania sieci. Urządzenia z tej półki cenowej są już wyposażone najczęściej w dobre karty graficzne oraz inne podzespoły, które pozwolą Ci też pograć w mniej wymagające tytuły, czy też skorzystać z bardziej zaawansowanego oprogramowania. Zastanawiasz się, czym się kierować przy dokonywaniu wyboru? Oto kilka kluczowych zasad.

Marka ma znaczenie

Jeśli zależy Ci na tym, żeby Twój sprzęt nie zawiódł Cię i pracował tak, jak tego oczekujesz, zdecyduj się na laptopa od sprawdzonego producenta, a nie w wersji „no name”. Sprzęt od producentów takich jak Lenovo, Asus, DELL, HP, Acer czy Toshiba powstaje w oparciu o dobre podzespoły i po prostu możesz mu zaufać.

Jaki rozmiar laptopa?

Twój laptop powinien być jak najbardziej mobilny – tak, byś mógł go wrzucić wygodnie do plecaka czy torby i zabrać ze sobą do biblioteki, na salę wykładową czy w drogę z akademika do domu. Z drugiej strony, powinno Ci się na nim wygodnie pracować. Potrzebujesz więc komfortowej klawiatury oraz ekranu o przekątnej, na której będzie się dało np. obejrzeć swobodnie serial na Netfliksie czy obejrzeć prezentację multimedialną. Dlatego netbooki, a więc najmniejsze laptopy, o przekątnej ekranu między 9 a 11 cali nie są dobrym rozwiązaniem. Optymalna przekątna to ta mieszcząca się między 12,5 a 14 cali. Upewnij się także, że ekran został pokryty powłoką antryrefleksyjną – dzięki temu będziesz mógł z niego komfortowo korzystać także, gdy zechcesz użyć notebooka poza budynkiem.

Zwróć również uwagę na masę urządzenia. Im lżejsze – tym lepiej. W tym rozmiarze możesz znaleźć laptopy, które ważą nawet mniej niż 2 kg. Ich codzienne noszenie nie przysporzy Ci więc problemów.

Klasyczny laptop czy 2 w 1?

W przedziale cenowym oscylującym w okolicach 3000 złotych bez trudu znajdziesz już dobre laptopy 2w1. To urządzenie, które łączy funkcjonalność klasycznego notebooka z tabletem. Sekretem jest oczywiście dotykowy ekran, który możesz obsługiwać podobnie jak ten w smartfonie czy innym urządzeniu mobilny. Dodatkowo modele takie jak np. Lenovo Yoga czy HP Pavilion x360 pozwalają na odchylanie ekranu również do tyłu – tak, że można z nich korzystać dokładnie tak jak z tabletu. To wygodne na przykład wówczas, gdy zechcesz przeczytać e-booka czy notatki z zajęć w komfortowy sposób.

Jakie podzespoły?

Lekkość, odpowiedni rozmiar, sposób obsługi – to wszystko ma znaczenie. Jeżeli jednak zależy Ci na komfortowej i płynnej pracy nowego notebooka, koniecznie zwróć również uwagę na jego parametry techniczne. Pamiętaj, że najlepiej sprawdzi się sprzęt:

  • z min. 4, a najlepiej 8 GB pamięci RAM,
  • dyskiem twardym o dużej pojemności – najszybszą pracę gwarantują dyski SSD, dlatego warto w nie zainwestować,
  • z oddzielną kartą graficzną dobrej klasy – np. Nvidia Geforce MX150 czy Intel UHD Graphics 620,
  • procesorem klasy Intel Core i5 (np. 8250-U czy 7300HQ),
  • pojemną baterią, która gwarantuje wielogodzinną pracę bez potrzeby ładowania sprzętu.

Najwygodniej będzie Ci również, gdy zakupisz sprzęt z preinstalowanym systemem operacyjnym.

Poświęć wyborowi nowego laptopa dłuższą chwilę, a jeśli masz wątpliwości, zwróć się do obsługi sklepu komputerowego. Pomoże Ci wybrać model na miarę Twoich oczekiwań.