Nie popełnij tego błędu

Remont domu to prawdziwe wyzwanie. O tym, że to zdanie nie jest banałem, przekonujemy się jednak z reguły już w trakcie trwania prac. Na początku jesteśmy entuzjastami, którzy tworzą nieposkromione wizje odnowionych przestrzeni, w trakcie jesteśmy zaskoczeni ilością dodatkowych problemów, zaś po remoncie jesteśmy nieco zaskoczeni. Nie wszystko bowiem wygląda tak, jakbyśmy chcieli. Niektórych problemów i błędów można jednak uniknąć. Jak to zrobić w przypadku łazienki? 

Płytki łazienkowe

Z reguły od nich się zaczyna i one sprawiają nam całkiem sporo problemów. Przede wszystkim chodzi o odpowiedni ich dobór. Fachowcy radzą, aby nie decydować się na matowe płytki podłogowe, lepiej postawić na te antypoślizgowe. Warto również dokładnie przemyśleć sobie kombinację płytek i nie stawiać na zbyt kolorowe i skomplikowane wzory - przy mniejszych pomieszczeniach będą one zbyt przytłaczające, a poza tym ich ułożenie może się okazać naprawdę kłopotliwe. Eksperci polecają również rezygnację z białych fug. Są one trudne do utrzymania w czystości, szybko szarzeją i cały efekt nowości... idzie w siną dal. 

Wentylacja

Z doniosłości tego problemu na początku zdają sobie sprawę tylko specjaliści, warto jednak pamiętać, że bez dobrej cyrkulacji powietrza, w łazience albo będzie wiecznie duszno, albo wilgotno. Albo niestety jedno i drugie - i wtedy zacznie rozwijać się grzyb i pleśń. W przypadku mieszkań pole manewru jest nieco mniejsze, w domu to jednak rzecz, o której z pewnością trzeba pamiętać. Warto mieć ją również na uwadze podczas montowania mebli, nie może być ich za dużo i nie mogą one być zawieszone zbyt wysoko, bo powietrze będzie "stało" w łazience, a z nim para, bakterie i inne cuda, z którymi potem będziecie próbowali walczyć osuszaczem. Warto zwrócić uwagę również na drzwi, które nie powinny być zabudowane w 100% - niezbędne są odpowiednie otwory wentylacyjne lub podcięcie. 

Planowanie

To naprawdę kluczowy element warunkujący powodzenie całego remontu. Jak ognia musimy się wystrzegać tendencji do maksymalnego zabudowywania łazienki. Ona ma być przede wszystkim funkcjonalna, a nie sprawiać wrażenie klaustrofobicznego pomieszczenia. Nie możemy do niej "wpakować" piętnastu szafek łazienkowych, bo to po prostu niemożliwe. Warto także pomyśleć nad strategicznym rozplanowaniem poszczególnych przestrzeni tak, aby wszystko było pod ręką. Istotną rolę w naszych decyzjach projektowych powinny również odgrywać kwestie higieny. Nie ma drugiego takiego miejsca w domu, w którym powinniśmy dbać o czystość jak właśnie w łazience. Warto więc zwrócić uwagę na to, żeby do każdego rogu, każdej płytki dało się swobodnie dojść i ją wyczyścić. Podobnie jak każdą szafkę, wieszak i uchwyt. Jak ognia zaś powinniśmy się wystrzegać tworzenia zakamarków, w których brud, bakterie, włosy i wszystkie inne pozostałości po ablucjach mogłoby się gromadzić. 

Meble łazienkowe

To prawdziwe wyzwanie, mimo że często przez wielu banalizowane. Przede wszystkim należy odpowiednio dopasować je do ceramiki, bo inaczej połączenie jednego z drugim może dać naprawdę kuriozalny efekt. Wybierając meble łazienkowe warto więc postawić na gotowe zestawy, np. szafkę łazienkową z umywalką (zobacz: https://strefalazienek.pl/197-szafki-z-umywalka). Od razu zmniejszamy w ten sposób ryzyko, że coś z czymś nie do końca zagra. Z takiego założenia wychodzi też większa część producentów mebli łazienkowych (Tiger, Antado, Elita, Defra, Oristo), proponując nam całe zestawy mebli do łazienki. W innym przypadku, decydując się na komponowanie mebli od dwóch różnych producentów, musimy się liczyć z tym, że jedno białe nie będzie równe drugiemu białemu. 

Dobre oświetlenie

Powinno zostać dopasowane do typu łazienki. Jeśli jest mała i ciasna, trzeba postawić na plafon, który zapewni jasne i dobrze rozproszone światło. Jeśli macie do dyspozycji nieco więcej przestrzeni, można postawić na montaż kilku żyrandoli. Pamiętajcie, że jedna, nawet najbardziej designerska lampa nie zapewni wam komfortowego oświetlenia. Oczywiście nie zapominamy także o doświetleniu przestrzeni przy lustrze i umywalce. Inaczej kobieta wyrzuci was z domu. 

Akcesoria łazienkowe 

Akcesoria łazienkowe, czyli: szczotka wc, stojak łazienkowy, uchwyt na papier, uchwyty na ręczniki, na kubki, a także na suszarki i inne sprzęty. Do tego wszelkiego rodzaju mydelniczki, kubki, pojemniki na mydło. Warto, aby wszystkie były z jednej linii (takie proponują producencii: Stella, Omnires, Sanco), a jeśli nie z jednej to przynajmniej nie każdy z innej parafii i jakoś sensownie ze sobą skomponowane. Inaczej łazienka, nawet dobrze urządzona od strony architektonicznej i wyposażenia, będzie robiła wrażenie chaotycznej i nieprzemyślanej. Co do czarnych akcesoriów łazienkowych - nie ma co do nich żadnych przeciwskazań, aczkolwiek dużo więcej spotkacie wersji białych, kremowych, czy stalowych. Czarne akcesoria napewno pasują do jasnych przestrzeni, mogą stanowić dla nich określonych kontrast. Ich wykorzystanie warto jednak rozważyć pod kątem ewentualnego przytłoczenia przestrzeni, którego przecież chcemy uniknąć.