Telefon dla seniora – na co zwracać uwagę kupując telefon babci/dziadkowi?

Wielu użytkownikom telefon służy nie tylko do dzwonienia i smsowania, ale również przeglądania internetu, korzystania z portali społecznościowych, robienia zdjęć, słuchania muzyki czy oglądania filmów. Dla seniorów ważna jest najczęściej tylko ta pierwsza lub ewentualnie dwie pierwsze funkcje. Dlatego wybierając telefon dla babci lub dziadka należy kierować się zupełnie innymi kryteriami, niż wybierając naszpikowany technologiami smartfon dla siebie.

Telefon kupowany z myślą o babci czy dziadku musi być przede wszystkim bardzo łatwy w obsłudze. Osoby starsze nie potrzebują wizualizacji i ogromu ikonek na ekranie, czy też dostępu do aplikacji mobilnych oraz innych nowoczesnych technologii.  W ich przypadku nie sprawdza się też kiepskiej jakości obudowa, a najczęściej również – dotykowy wyświetlacz. Wszystko to sprawia, że nowoczesny smartfon dla seniora nie będzie dobrym rozwiązaniem. Wraz z serwisem https://doladowania.orange.pl wybraliśmy najważniejsze kryteria, jakie powinien spełniać dobry telefon dla starszej osoby.

Wygodna klawiatura z dużymi przyciskami

Wielu producentów telefonów dąży do tego, by ich urządzenia były możliwie jak najmniejsze, a zarazem dysponowały dużymi wyświetlaczami. Odbija się to przede wszystkim na przyciskach, które mają z tego względu najczęściej niewielkie rozmiary. Wybierając telefon dla dziadka czy babci warto skupić się na tych modelach, które wyposażono w spore, solidnie wykonane klawisze; najlepiej, jeśli będą dodatkowo dobrze i jasno podkreślone, co ułatwi korzystanie z urządzenia przy gorszym świetle.

Czytelny wyświetlacz i prosty interfejs

Wyświetlacz w telefonie dla seniora musi być nie tyle duży, co przede wszystkim czytelny. Zastosowany rozmiar czcionek powinien zapewniać bezproblemowe czytanie wyświetlanych cyfr i liter; przydatne są również podświetlenia w intensywnych kolorach, na przykład pomarańczowym czy żółtym. Oczywiście równie istotne jest to, co i w jaki sposób będzie wyświetlał ekran telefonu seniora. W tym wypadku, interfejs musi być maksymalnie uproszczony i intuicyjny w obsłudze – senior powinien mieć pod ręką wyłącznie faktycznie niezbędne funkcje.

Solidny głośnik

Jeśli senior boryka się z problemami ze słuchem, choćby niewielkimi, dobry głośnik powinien być priorytetem przy wyborze telefonu. Dobrze, jeśli urządzenie będzie też posiadało tryb głośnomówiący, który umożliwi między innymi wygodne przeprowadzanie dłuższych rozmów telefonicznych.

Długi czas pracy baterii

Zaawansowane wiekiem osoby nie zawsze pamiętają o konieczności naładowania telefonu, przez co – niczego nieświadome – pozostają czasem poza zasięgiem najbliższych. Dobry telefon dla seniora powinien być wyposażony w baterię, która wystarczy na kilka dobrych dni. Znalezienie takiego urządzenia nie powinno stanowić problemu, bo ograniczona funkcjonalność modeli przeznaczonych dla osób starszych sprzyja długiemu czasowi pracy na jednym ładowaniu.

Dodatkowe funkcje

Wybierając telefon dla dziadka czy babci należy również zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje. Warto zdecydować się na model z opcją SOS, dzięki której poprzez wciśnięcie tylko jednego przycisku można poinformować o niebezpieczeństwie na przykład pogotowie ratunkowe i najbliższe osoby. Przydatna może okazać się również latarka oraz radio, które nadal cieszy się dużą popularnością wśród seniorów. Ciekawe rozwiązanie zastosowano też między innymi w modelu Emporia Talk Premium, którego obudowa mieści dodatkowy wysuwany element, na którym można odręcznie zapisać najważniejsze numery telefonów.

Który wybrać telefon dla seniora?

Wystarczy kierować się powyższymi wskazówkami, a znalezienie odpowiedniego telefonu dla seniora nie będzie stanowiło problemu. Wybór ułatwia fakt, że rynek komórek produkowanych z myślą o osobach starszych jest znacznie węższy, niż w przypadku współczesnych, nowoczesnych smartfonów. Na uwagę zasługują modele takich firm jak: Emporia Telecom, myPhone czy MaxCom, niemniej jednak należy pamiętać, że każda sytuacja powinna być rozpatrywana indywidualnie. Niewykluczone, że dla bardziej obeznanego z technologiami dziadka lub babci, lepszym rozwiązaniem będzie wybór jednego ze smartfonów z dotykowym wyświetlaczem.

 Artykuł sponsorowany