5 porad jak fotografować miasto

Miejska dżungla może być prawdziwym rajem dla każdego entuzjasty fotografowania. Niepowtarzalny klimat, który znajdziemy w każdym miejscu, warto upamiętnić na perfekcyjnych kadrach. Jednak o czym powinniśmy pamiętać podczas prób oddania specyficznej atmosfery?

 

Świadomie twórz kompozycję
W momencie gdy chcemy za pomocą aparatu chcemy zapisać jak najwięcej wspomnień, często wpadamy w pułapkę wielu przypadkowych kadrów zawierających przypadkowe obiekty porozrzucanych bez żadnego ładu po całym zdjęciu. Aby stworzyć ciekawy efekt dobrą radą może się okazać włączenie opcji podglądu siatki, która pozwoli nam na idealne uchwycenie np. budynków w spójnej kompozycji. Ewentualne poprawki zawsze możemy przeprowadzić poprzez wyprostowanie zdjęcia w programie do obróbki graficznej.

mailing_stoch
(zdjęcie autorstwa olusia-k)

 

Zmieniaj perspektywę
Przy oglądaniu zdjęć z wakacji u znajomych i rodziny mogłeś zwrócić uwagę, że większość kadrów wygląda bardzo podobnie. Gdy zaczynamy przygodę z naszym aparatem często mamy problem z odpowiednim fotografowaniem wysokich kościołów czy drapaczy chmur, aby odpowiednio oddać ich wielkość i  wrażenie górowania nad miastem. Pamiętajmy, że nie musimy być dosłowni  w próbach objęcia  za wszelką cenę 200 metrowej wieży, która będzie wyeksponowana centralnie w pionowym kadrze. Zmiana miejsca, z którego fotografujemy pozwoli oddać jak ważnym punktem w danym miejscu jest nasz obiekt.
eb8c5c56a4593766

(zdjęcie autorstwa kachazieba)

 

Nie bój się zabaw formą
Często popełnianym błędem jest tworzenie zbyt oczywistych ujęć, które bardziej będą kojarzyły się ze sprzedawanymi, od wielu lat i we wszystkich kioskach, pocztówkami. Nieważne czy kompletujesz swoje profesjonalne portfolio czy tworzysz dokumentację do domowych albumów - najważniejszym wyróżnikiem każdego rodzaju sztuki jest kreatywność, łam konwenanse i szukaj nietypowych rozwiązań dla uzyskania niepowtarzalnego ujęcia.
090a505f44751f3a(zdjecie autorstwa aurellious)

 

Zainspiruj się ulicą 
Każde z miast niepowtarzalny klimat zawdzięcza ludziom, którzy je zamieszkują. Połączenie osób, które są odzwierciedleniem lub kontrastem dla atmosfery miejsca wraz z architekturą i innymi elementami miejskiej zabudowy sprawi, że Twoje zdjęcia zainspirują  do zastanowienia się nad historią osób prezentowanych na fotografiach.
c095e084e04d528d(zdjęcie autorstwa grondys)

 

Wyjdź na nocne łowy
Wieczorny spacer ulicami miasta zapadnie Ci w pamięci na długo, będzie to też szansa na odkrycie innego wymiaru znanych już miejsc. Przydatnym elementem w nocnych eskapadach jest bez wątpienia statyw. Stabilne ułożenie aparatu z zastosowaniem długiego czasu naświetlenia umożliwi stworzenie ciekawych zdjęć z zabawą ze światłem.

dddf05b0a8d2b686

(zdjęcie autorstwa ullala)

A jak wyglądają Wasze spostrzeżenia dotyczące fotografowania miasta? Koniecznie podzielcie się w komentarzach własnymi patentami oraz preferencjami sprzętowymi, które pozwalają na tworzenie idealnych kadrów.

Komentarze

  • 22.01.2016 15:00

    Dobry materiał. Prowokuje do wielu przemyśleń.

  • 22.01.2016 15:14

    Dla mnie w mieście istotny jest człowiek. Najchętniej pokazuję Go w kontekście miejskiej przestrzeni i współzależności jakie między nimi zachodzą. Miasto jest więc w mojej fotografii tłem dla ludzi go zamieszkujących. Czym fotografować ? W codziennej praktyce można praktycznie każdym aparatem. Pomijam tutaj profesjonalną fotografię architektury, której wykonanie tak, jak to oglądamy w ilustrowanych wydawnictwach, dla przeciętnego fotografa amatora jest niedostępne. Ja najchętniej fotografuję cyfrową lustrzanką na wysokim ISO tak żeby unikać poruszonych zdjęć. Błędy perspektywiczne koryguję softem mimo że zawsze traci się powierzchnię z fotografowanej przestrzeni. Architekturę i inne zdjęcia statyczne obowiązkowo ze statywu :)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się