Sekrety uprawy lilii drzewiastych

Lilie drzewiaste to zapierające dech w piersiach rośliny cebulowe, powstałe ze skrzyżowania  dwóch odmian – trąbkowej i orientalnej. Kiedy odmiana trąbkowa o długich, karbowanych kwiatach i ekscytującej mocy kolorów połączyła się z szeroko rozwartymi, zniewalająco pachnącymi kwiatami lilii orientalnej, powstała niesamowita grupa odmian zwanych orienpetami.

Lilie drzewiaste – opis

Lilie drzewiaste, nazywane inaczej orienpetami to mieszańce gatunkowe, które przejęły najlepsze cechy odmian trąbkowych i orientalnych. Dzięki tej hybrydzie powstały rośliny o dużych i szeroko otwartych, kielichowatych kwiatach, skierowanych do dołu lub na bok. Gatunek ten oferuje wiele odmian o zachwycających barwach. Wygląd to nie jedyny walor orienpetów, wydzielają one przepiękny zapach, który roztacza się na odległość kilkunastu metrów. Rośliny te wytwarzają na jednej łodydze kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt kwiatów. Ich cechą charakterystyczną jest nieprzeciętna wysokość, wynosząca od 150 do 250 centymetrów, dlatego właśnie nazywane są liliami drzewiastymi. Twarde łodygi orienpetów często wymagają stosowania podpór.

Wymagania uprawowe lilii drzewiastych

Pod uprawę orienpetów najlepiej wybierać gleby żyzne, próchniczne, o umiarkowanej wilgotności, najlepiej obojętne lub lekko zasadowe. Źle znoszą silne podmuchy wiatru, dlatego należy zapewnić im odpowiednio osłonięte stanowisko. Najlepiej rozwijają się w pełnym słońcu, tolerują tylko niewielkie zacienienie, ponieważ może ono wpłynąć na niepełne wybarwienie kwiatów. Lilie drzewiaste są wieloletnimi roślinami, które na jednym miejscu mogą rosnąć przez kilka lat. Cechują się zwiększoną odpornością na przymrozki i suszę.

Sadzenie i uprawa lilii drzewiastych

Cebule orienpetów sadzimy jesienią, we wrześniu i październiku, lub wiosną, w kwietniu i maju, w rozstawie wynoszącej 50-70 centymetrów. Głębokość sadzenia powinna być równa trzykrotnej wysokości cebul. Rośliny zakwitają w czerwcu i zachwycają swoim ukwieceniem aż do sierpnia. Kwiaty wytarzają już w pierwszym roku uprawy, ale pełnego rozkwitu możemy spodziewać się dopiero po 2-3 latach od zasadzenia. Ze względu na ciężkie łodygi i duże rozmiary zazwyczaj wymagają zastosowania podpór. Orienpety potrzebują regularnego podlewania oraz nawożenia. Kilkukrotnie w sezonie powinniśmy je dokarmiać, stosując uniwersalne nawozy w płynie. Na zimę cebule okrywamy warstwą ściółki, tak aby nie przemarzły.

Polecane odmiany

W sprzedaży znajdziemy wiele pięknych odmian lilii drzewiastych, zachwycających kolorami i imponującym wzrostem. Jedną z ładniejszych przedstawicielek grupy orienpetów jest odmiana „Silk Road”, która swoje różowo-białe kwiaty prezentuje od połowy do późnego lata. Z kolei odmiana „Touch” przyciąga uwagę nietypowym ubarwieniem kwiatów, w kolorach złotej żółci pomieszanej z głęboką czerwienią i delikatnym pomarańczem.

Lilia drzewiasta „High Tea” to jedna z największych odmian, osiągająca do 200 centymetrów wysokości, urzekająca okazałym, biało-żółtym ukwieceniem. Nieco mniejsza, bo dorastająca do 120 centymetrów „Beverly Dreams” to prawdziwe marzenie ogrodników, o białych kwiatach na których widnieją bordowe języczki z żółtymi smugami. Warta uwagi jest także odmiana „Elusive” o pofalowanych płatkach, w kolorze ciepłej brzoskwini i żółci.

 Wszystkie powyższe odmiany lilii drzewiastych dostępne są w sklepie Świat Kwiatów.